Tegyük fel, hogy a piac stabilan emelkedik, és a spekuláns tőkeáttételes vételi pozícióban van. Kellő nyeresége képződött, így szeretne további vételi pozíciókat nyitni. Két lehetősége van. Az egyik alternatíva, hogy azonnal meg is teszi, amint elegendő nyeresége képződött újabb vételi pozíciók nyitására. Ebben az esetben komoly a veszélye annak, hogy előbb-utóbb történik egy nagyobb korrekció, mely "kimossa" a piacról, azaz elveszíti az eredeti és a később képződött nyereségét, valamint letétét is. Ha viszont a spekulánsnak nyeresége van, exponenciálisan növelheti a vagyonát.
Tegyük fel, hogy a határidős dollár-jen árfolyama 90 jen, a pozíciónyitáshoz szükséges letét 5 jen. Amennyiben 5 jennel rendelkezünk, és 1 vételi pozíciót nyitunk, akkor 95-ös árfolyamnál 10 jenünk lesz, és így már két újat nyithatunk, miután lezártuk az első pozíciót. Ha az árfolyam felmegy 100 yenre, már 20 jenünk lesz (10 jen letétként plusz a két nyitott pozíción képződött 10 jen nyereség), amelyből a két pozíció zárása után már 4 újat nyithatunk. Újabb 5 jen árfolyamnövekedés esetén már 8, aztán 16, 32, 64 stb. pozíciót nyithatunk. A pozíciók száma egészen addig nő, amíg nem következik be egy 5 jennél nagyobb esés, ekkor ugyanis a spekuláns az összes addig felhalmozott nyereségét elveszíti.
A másik, talán valamivel "okosabb" stratégia szerint a spekuláns egészen addig tartja vételi pozícióját, amíg nem következik be egy komolyabb korrekció, és újabb pozíciót csak akkor nyit, amikor már úgy tűnik, hogy a korrekció lezajlott, s az eredeti trend folytatódik. Az előző példát folytatva, megvárja tehát amíg 90-ről 120 jenre emelkedik az árfolyam, majd egy korrekció során 110-re esik, s csak akkor vesz fel újabb vételi pozíciót, ha innen ismét felfelé indul az árfolyam. Az ilyen pozíciónövelő kereskedés során igen nagy pénzeket lehet keresni, ám a spekulánsnak sohasem szabad elfelejtenie, hogy minden trend véget ér egyszer. Emiatt pedig folyamatosan ellenőriznie kell, hogy valószínű-e a trend folytatódása, és mindig készen kell állnia a stop-loss-ra.
Cikksorozatunk előző részében azt a helyzetet vizsgáltuk meg, amikor a piac lerázza magáról a trend béklyóit és kitör - olvassa el, hogyan viselkedik az okos befektető ilyen esetben!
A következő részben bemutatjuk, mi a teendő, ha úgy döntünk, szembe megyünk a trenddel a nagyobb hozam érdekében. Cikksorozatunk 6. része hamarosan a Privátbankáron!
Korábbi részek:
1. Benézünk az alapkezelők fejébe - benchmarking
2. Kezdő befektetők kedvence: a veszélyes átlagolás
3. Kaszáljon akkor is, amikor nem történik semmi! - sávkereskedés
4. Te hol voltál, amikor kitört a piac? - kitörés-kereskedés