1p
Nyomás alá kerülhet az Egyesült Államok lehetséges legjobb, "Aaa" szintű szuverén adósi minősítése, ha az amerikai kormány nem tesz megszorító intézkedéseket
Nyomás alá kerülhet az Egyesült Államok lehetséges legjobb, "Aaa" szintű szuverén adósi minősítése, ha az amerikai kormány nem tesz további költségvetési megszorító intézkedéseket - írta az új amerikai költségvetési tervezetről összeállított elemzésében a Moody´s Investors Service. Rövid időn belül ez a második olyan figyelmeztetés, amely szerint veszélybe kerülhet a globális piaci alapmércének tekintett amerikai adósbesorolás.

A nemzetközi hitelminősítő szerint a február 1-jén bemutatott amerikai költségvetési tervezet "kis kezdő lépés" a fenntartható adósságpálya újbóli elérése felé, de e "nagy feladat" teljesítéséhez további intézkedések szükségesek.
   
Ha elmaradnak az államháztartási deficit csökkentését célzó további lépések, vagy az amerikai gazdaság nem növekszik a vártnál élénkebb ütemben, a szövetségi szintű pénzügyi helyzet - legalábbis az, amelyik a következő évtizedre szóló előrejelzésekből kirajzolódik - "egy bizonyos ponton" már nyomást fog gyakorolni az amerikai kormánykötvények "Aaa" osztályzatára - áll a Moody´s elemzésében.
   
A cég szerint a költségvetési tervezetben szereplő deficit-előrejelzések nem stabilizálják a hazai össztermék (GDP) arányában mért adósságrátát, és a kormányzati kiadásoknak az adósságok kamatára fordítandó hányada folyamatosan emelkedik. A Moody´s megállapítja, hogy egy jelentős költségvetési kiigazítás jelenleg "politikailag nehéz lenne", és lelassítaná az amerikai gazdaság kilábalását.
   
A hitelminősítő szerint - ahogy a kamatok a jelenlegi nagyon alacsony szintről elemelkednek, és mindeközben az adósság mérete is növekszik - az amerikai állam adósságelviselő képessége jelentős mértékben romlani fog. A költségvetési tervezet alapján kiszámítható, hogy a kormányzati bevételek arányában mért kamattörlesztési kötelezettségek a mostani pénzügyi évre jellemző 8,7 százaléknak több mint a kétszeresére, 17,8 százalékra emelkednek 2020-ra; ez már nagyon magas arány lenne - áll az elemzésben.
   
Nem ez az első olyan hitelminősítői figyelmeztetés, amely arra utal, hogy távlatilag veszélybe kerülhet az amerikai adósosztályzat.

A Fitch Ratings a múlt hónapban megerősítette az Egyesült Államok lehető legjobb - e cég metodikájában "Aaa" jelzéssel jelölt - kormányadósi besorolását. Ehhez fűzött londoni elemzésében azonban a Fitch kiemelte: ha az amerikai kormány nem hoz "nehéz adó- és kiadási döntéseket" az államháztartási hiány három-öt éven belüli csökkentésére, az államadósság az évtized második felére olyan szintet érhet el, ami már nyomást gyakorolna az Egyesült Államok elit "Aaa" adósi státusára. A Fitch becslése szerint az amerikai államháztartási deficit tavaly a hazai össztermék 11,4 százaléka volt, és az idén is még 11 százalék, jövőre pedig 8,5 százalék lesz.

Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor´s tavaly - hatalmas globális piaci visszhangot kiváltó lépéssel - már stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Nagy-Britannia szintén "Aaa" szintű szuverén adóskockázati besorolásának kilátását, arra a véleményére hivatkozva, hogy a jelenlegi költségvetési folyamatok mellett a brit nettó államadósság középtávon elérheti a GDP-érték 100 százalékát. A csillagászati összegű gazdaságösztönző és banki tőkepótló intézkedések nyomán a GDP-arányos brit államháztartási hiány a kormány előrejelzése szerint is eléri a 12,6 százalékot az idei pénzügyi évben.

A brit osztályzati kilátás tavalyi rontása komoly megrettenést okozott a piacon. Felmerült ugyanis annak a rémképe, hogy ha Nagy-Britannia elveszítheti "Aaa" besorolását, akkor a hasonló költségvetési és államadósság-gondokkal küszködő Egyesült Államok ugyanilyen szintű adósosztályzata sincs biztonságban, márpedig az amerikai "Aaa" a piaci kockázatmegítélés globális alapmércéje.

Rávetették magukat a magyar dollárkötvényre
Gyűlnek a felhők Japán felett 
Felminősíthetik Bulgáriát 
A briteknél tényleg nagy a baj

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG