Amerika kifulladt: mások fogják húzni a világot
Kiemeli, hogy elsősorban az amerikai gazdaság fellendülésének kifulladása miatt változtat prognózisán, mert a világgazdasági konjunktúra máskülönben fennmaradni látszik, a nemzetközi pénzpiaci válságjelek alig hagynak mélyebb nyomokat a reálgazdaság fejlődésén. Az amerikai gazdaság azonban az idei 2 százalékos növekedése után jövőre 1,8 százalékkal bővül, így az euróövezet jóval felette teljesít, 2,2 százalékos növekedés várható itt, az idén várt 2,6 százalék után.
Így a világgazdaságot nagyobb erővel hajtja majd előre a jövő évben a fejlődő és a feltörekvő országok csoportja. Kína jövőre is 10,5 százalékos GDP-növekedést érhet el az ifW szerint.
A vezető amerikai gazdaságkutató intézet, a Conference Board is az ország gazdasági növekedésének lassulását jelzi: vezető gazdasági indexe a múlt hónapban 0,6 százalékot csökkent, jobban mint az előzetes várakozásokban szerepelt.
Az index meglehetősen hullámzó értékeket mutat az utóbbi hónapokban, júliusban még 0,7 százalékos fellendülést jelzett. előtte, júniusban 0,1 százalékos csökkenést. A jelentések szerint ezt a hitelpiaci válság, illetve annak fejleményei okozzák. A jelek szerint azonban nyilvánvaló, hogy a gazdaság valamilyen mértékben már most is áldozata a nevezett válságnak.
S ezek a jelek a következő hónapokra sem ígérnek jót. A Conference Board ugyanis szokásos vezető indexét elsősorban ez elkövetkező negyedéves-féléves időszakra adja. A leading indicators nevű mutató részmutatói közül elsősorban a fogyasztói várakozásoké esett most nagyot, de romlásra számítanak a kutatók a foglalkoztatás, a részvényárfolyamok, a kiadott építési engedélyek, a feldolgozóipari rendelések alakulása terén is.
A kutatók az index számításánál még nem vehették figyelembe a Fed legutóbbi kamatcsökkentésének hatását.
Váratlan vágás: lehet, hogy baj lesz
Mindenkit lehúz az IMF
Közel a vég, indul a pénzaratás
MTI