"Ha valaki támogatja a bevándorlást, akkor az asszimilációt is támogatnia kell" - jelentette ki Newt Gingrich, aki a Clinton-kormányzat idején, 1995 és 1999 között a törvényhozás alsóházának elnöke, a republikánus ellenzék "arca" volt. A befolyásos politikus - akit a Time magazin 1995-ben az év emberévé választott a képviselőházbeli "konzervatív forradalomban" játszott szerepe miatt, és aki lehet, hogy indul a 2008-as elnökválasztás jelöltségéért - kijelentette: a kétnyelvű oktatás "kiemelkedően romboló" hatású, egész népcsoportok "nyelvi gettókban" rekedtek.
Gingrich úgy értékeli: az amerikai civilizáció össze fog omlani, ha a kormányzat nem tesz többet azért, hogy a bevándorlók beolvadjanak az amerikai életformába. Hangsúlyozta, a kötelező "politikai korrektség", valamint a "multikulturalizmus" fogalma eltereli a figyelmet a nyelv fontosságáról. Az angol nyelv hivatalossá tételét célzó washingtoni törvényhozási kezdeményezések az utóbbi években rendre megbuktak; rasszistának és kirekesztőnek bélyegezték azokat, ugyanis hatályba lépés esetén sokan elestek volna az egészségügyi és egyéb kormányzati alapprogramoktól.
Az Amerikai Egyesült Államoknak nincsen szövetségi szinten hivatalos nyelve, a de facto nemzeti nyelv azonban az angol, anyanyelvként beszéli az ország lakosságának 82 százaléka, és a mindennapokban jóformán mindenki ezt használja. |
A Zogby International cég közelmúltbeli felmérése szerint az amerikai lakosság 92 százaléka egyetért azzal, hogy az angol nyelvnek fontos szerepe van a nemzeti egység megőrzésében. Ugyanakkor csak a megkérdezettek egynegyede érzi úgy, hogy a szövetségi kormány eleget tesz a közös angol nyelv védelme érdekében. Arizona államban a novemberi választásokkal egyidejűleg tartott népszavazáson a lakosság túlnyomó többsége támogatta az angol nyelv hivatalossá tételét, így csatlakozott 27 másik államhoz, ahol már törvény biztosítja az angol nyelv elsőségét.
Több amerikai államban második nyelvként oktatják a spanyolt, különösen a hispán bevándorlók tömegei által lakott, Mexikóval határos délnyugati régiókban, továbbá például Washington D.C.-ben, Illinois-ban, New Jersey-ben és New Yorkban. A kétnyelvű, angol és spanyol feliratok a fővárosban egyre elterjedtebbek az élet minden területén.
Külön tárgyal vízum-ügyben az országokkal az USA
Duplájára nőtt az USA olajfüggősége
Bush Nixont is alulmúlhatja