Amerikai bírálat Romániának
A román képviselőház október végén több mint száz cikkelyt módosított a büntetőtörvénykönyvben, megnehezítve az ügyészek munkáját.
A bukaresti sajtó szerint az ügyészek számára lehetetlenné válik a bizonyítékgyűjtés, mivel házkutatási engedélyt csak azt követően kérhetnek a bírótól, hogy a gyanúsított korábban megtagadta ügyészi kérésre a hatóságok rendelkezésére bocsátani a kért tárgyakat vagy dokumentumokat.
A gyanúsított telefonjának lehallgatása és megfigyelése is lehetetlenné válik, mivel az új módosítások szerint az ügyész csak a nyomozás második szakaszától, a büntetőjogi eljárás elkezdésétől élhet ezzel az eszközzel. Ez azt jelenti, hogy előbb értesítenie kell az illetőt, hogy ügyészi vizsgálat folyik ellene, majd csak utána hallgathatja le a telefonját.
Eddig az ügyészek rendkívüli esetben 48 órán keresztül bírói engedély nélkül is lehallgathatták a gyanúsítottakat, a módosításokkal azonban ez a lehetőség is megszűnik.
Az eredeti módosítások szerint az újságírók börtönbe kerülhettek volna, ha nyomozati anyagból származó dokumentumokat vagy felvételeket tesznek közzé. Ezt a rendelkezést később a román képviselőház illetékes szakbizottsága módosította a sajtó és a közvélemény nyomására.
A korrupciós ügyekbe keveredett személyek számára is kedvez az az előírás, miszerint "súlyos következményű" bűnténynek csak azok a bűncselekmények számítanak, amelyek következtében 10 millió euró értékű kár keletkezik. Korábban 60 ezer eurót rögzített a büntetőtörvénykönyv. A nagykövet aggodalmát fejezte ki a parlament döntése miatt, amely gyengíti az ügyészek hatáskörét az olyan súlyos bűncselekmények leküzdésében, mint például a korrupció.
Taubman meglepetésének adott hangot annak kapcsán, hogy egyesek a román közszolgálati televíziót bírálták, miután a média sugározta a Decebal Traian Remes volt mezőgazdasági miniszter megvesztegetéséről készült videofelvételt.
Az unión is kifog a római romakálvária
Tudta, hogy simán lehallgatják amerikai hívásait?
MTI