Az Egyesült Államok minden más országnál többet költött az üvegházahatású gázok kibocsátásának csökkentését célzó kutatásokra és technológiákra, és a jelek szerint az erőfeszítések meghozzák eredményüket, derült ki egy dallasi nonprofit kutatási intézet, az Országos Politikaelemző Központ munkatársának tanulmányából, amely az ENSZ február 2-án ismertetett adatait elemzi.
„Az USA sokkal jobban áll a gázkibocsátás csökkentését illetően, mint Európa, bár gazdasága és lakossága sokkal gyorsabb ütemben nő” - állítja a szakember. „Papíron jól mutató, ám a valóságban kevés hatással bíró egyezmények aláírása helyett az USA gazdasági megközelítéssel, hatékonyan (költségtakarékosan) csökkentette a gázkibocsátás mértékét.”
„Az amerikai üzleti világnak sikerült az, ami az európai bürokráciának nem. Az ázsiai-csendes-óceáni partnerség pedig sokkal eredményesebb lesz a tartós kibocsátás-csökkentés terén, mint a Kiotói egyezmény” - áll a tanulmányban. Ez a partnerség egy nem kötelező érvényű együttműködési terv az üvegházhatású gázok csökkentését célzó technológiák cseréjére, közös kutatásra. |
Az elemzést a Washington Times ismertette, megállapítva azt is, hogy a klímváltozásról készült Al Gore-film állítása ellenére a globális felmelegedés nem foglalkoztatja különösebben az amerikaiakat. Egy 1708 felnőtt bevonásával, január 10. és 15. között elvégzett felmérés szerint a Fehér Ház és az amerikai kongresszus prioritáslistáján a klímaváltozás 23 téma közül csak a 19. a sorban. A megkérdezetteknek csupán 19 százaléka aggódik erőteljesen a globális felmelegedés miatt, amit egyébként 47 százaléknyian az emberi tevékenységnek tulajdonítanak - a konzervatív republikánusok 20, a liberális demokraták 71 százaléka.
Nyakunkon a katasztrófa: tennünk kell valamit
Föld alá zárnák a szén-dioxidot
Fokozódik a klíma-háború: ki a felelős?
25 millió dollárt kap, ha kivonja a szén-dioxidot a levegőből
A Kárpát-medencét jobban érinti a klímaváltozás
Van-e magyar stratégia a klímaváltozásra? (hanganyag)
Forrás: euractiv.hu