
A cigány nyelvvizsga népszerűsége a 2000-ben életbe lépett felsőoktatási törvény után ugrott meg, akkortól ugyanis államilag elismert nyelvvizsgához kötik a diploma megszerzését. Az ITK-ban 2005 tavaszán végzett szóbeli felmérés szerint a közel négyszáz középfokra jelentkező vizsgázó közül mindössze 12 fő mondta azt, hogy nem csak nyelvvizsgára van szüksége, cigány nyelvtudását másra is használni fogja. Ez tehát azt mutatja, hogy a tanulók többségét nem maga a cigány nyelv, hanem a diploma megszerzése motiválja - állapította meg a felmérés.
Egyáltalán nem biztos azonban, hogy cigány nyelvvizsgával lenne a legkönyebb diplomához jutni - hangsúlyozta Juhász Gyula. Az ITK statisztikái szerint a diákok fele el sem megy az első nyelvvizsgára vagy megbukik. A vizsgázók jó része nem tudja, hogy a cigány nyelv követelményrendszere, amit a Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központ írt elő, semmiben sem különbözik például az angol nyelvétől.
Az Idegennyelvi Továbbképző Központban 1993 óta lehet lovári és 1996 óta beás nyelvből vizsgát tenni. Juhász Gyula elmondta, az első időben újdonság volt, így kevesen, 1999-ben például összesen hatvanan jelentkeztek a cigány nyelvre. Ezután egyre népszerűbb lett cigány nyelvből vizsgát tenni. A lovári nyelvet választja a nagy többség, az elmúlt évben mintegy 1500 jelentkező volt, míg a beás nyelvet jóval kevesebben, körülbelül harmincan választották.
Kemény István szociológus, aki számtalan tanulmányt írt a magyarországi cigány kisebbség helyzetéről, arra hívta fel a figyelmet egyik kutatásában, hogy 1971-ben a magyarországi cigányok 71 százaléka magyar, 21 százaléka lovári és körülbelül 8 százaléka beás anyanyelvű volt. A 90-es években ez az arány 89,5 százalék magyar, 4,4 százalék lovári, 5,5 százalék beás anyanyelvűre változott. Balogh Borbála, az ITK egyik vizsgáztatója szerint ma a 600-700 ezer főre tehető magyarországi romáknak csak mintegy 15 százaléka beszéli a cigány nyelvet, illetve annak valamelyik változatát.
Cigányúton a cigánykérdés
Nagy nyelvi teszt: mit kapunk a pénzünkért?
Uniós nyelvvizsga 14-16 éveseknek
MTI