1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Gáz-OPEC-et április 9-én egy dohai konferencián alapítja meg az öt fő gázexportőr, jelesül Oroszország, Irán, Algéria, Venezuela és a házigazda Katar - egy moszkvai lap értesülése szerint. A Gázexportáló Országok Fórumának régóta tervezett ülése jó alkalmat ad egy valóságos gázkartell létrehozásának bejelentéséhez, amire az Egyesült Államok és az EU felettébb negatívan reagálhat - vélte a Kommerszant hétfői számában. Az orosz lap szerint "a lélektani fegyver már hatott is: a Gáz-OPEC még létre sem jött, de az Egyesült Államok és Európa máris pánikban van attól, hogy Oroszország és partnerei csakhamar gazdasági csodafegyverrel vértezik fel magukat."

"A nyugati stratégákat máris elborzasztja a rémlátomás, hogyan tekeri Vlagyimir Putyin, Mahmúd Ahmadinezsád és a hozzájuk csatlakozó Hugo Chávez vállvetve és biztos kézzel a gázcsapot, mintha csak a világhajó kormánykerekét forgatnák" - riogatott a Kreml-bíráló Kommerszant.

Mindamellett energiaipari szakértők szerint egy gázkartell nem lenne működőképes, mert a gázpiac sokkal kevésbé rugalmas, mint az olajpiac. A gázszállítási megállapodások háromnegyedét kétoldalú alapon kötik, az olajárak alakulását véve alapul. Egy gázkartell ezeket az árakat nem tudná befolyásolni.

lagyimir Putyin orosz elnök február eleji sajtókonferenciáján érdekesnek nevezte Irán javaslatát egy gázexportőr szövetség létesítésére az OPEC mintájára, de tagadta, hogy kartell létrehozásáról lenne szó.

Moszkvai szakértők szerint egy gázkartell elsősorban a cseppfolyós gáz (LNG) piacán léphetne fel eredményesen. A cseppfolyósított gázt a nyersolajhoz hasonlóan tankerekkel szállítják tetszőleges célállomásra.

Oroszország rendelkezik a világ feltárt gázkészleteinek 30 százalékával, és adja a világtermelés 20 százalékát. Irán a világ második legnagyobb gázkészlete felett rendelkezik. Oroszország a világ második legnagyobb olajtermelője, de nem tagja az OPEC-nek.

Egyelőre nem lesz nemzetközi gázkartell
Iráni-örmény bartell: áramért gázt

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG