Áram alatt marad Magyarország
A résztvevők - négyhetes egyeztetés után - megállapodtak abban, hogy speciálisan tételként kezelik a lakosságot ellátó egyetemes szolgáltatók villamosenergia ellátását. Ebbe a külön kezelt körbe tartozik a megújuló és a kapcsolt villamosenergiával összefüggő úgynevezett kiegyenlítő- valamint a hálózati veszteséget jelentő villamosenergia is.
A szakállamtitkár közölte: az árakról még korai beszélni, de a GKM csak piacvezérelt megoldásokat támogat. Annyit hozzátett: a GKM lát lehetőséget arra, hogy a felhasználók bizonyos körében tompítható legyen az esetleges áremelés hatása.
A megállapodás szerint a Magyar Villamos Művek (MVM) és az áramtermelők a speciálisan kezelt villamos energián felül minden kapacitásukat felajánlják. Az egyetemes szolgáltatók 12 terawattórát kötnek le, az aukción pedig - jövő évi szállításra - a hazai termelésből 5-8 terawattórányit értékesítenek, amit megnövel az MVM importja. Ez azt jelenti, hogy a hosszú távú szerződésekkel lekötött villamos energiát is felkínálják aukciókon a nyáron elfogadott villamos energia törvény 106-os paragrafusának megfelelően. A törvény döntően 2008. január elsejétől hatályos. A hosszú távú áramvásárlási szerződések dolga a 106-os paragrafus alkalmazásával nem oldódik meg, de hozzájárul a biztonságos ellátáshoz és az átlátható árakhoz - válaszolta az MTI kérdésére a szakállamtitkár.
Újságírói kérdésre válaszolva Felsmann Balázs közölte: a villamosenergia törvény végrehajtási szabályozása a végső fázisban van, az elkészült rendeletek tárcaegyeztetése folyik.
Megújuló energia: magyar-német-spanyol kooperáció
Védőhálót kaphat az uniós energiapiac
Csehországban is drágul az áram
Áram terén nincs minden rendben (hanganyag)
MTI