A cél, hogy aki együttműködik a hitelintézettel, a lakhatását ne veszítse el! Így hangzik az OTP jelmondata a péntektől két szinten is meginduló, a bajba jutott devizahiteleseket megsegítő program kapcsán.
2015 után sem hagynák elszállni a törlesztőket>> |
A vezető kiemelte, hogy a devizahitelesek közül főként azoknak tudnak segítséget nyújtani, akik egyébként rendesen fizető ügyfelek, de a svájci frank jelenlegi árfolyamszintje már nekik is gondot okoz. Fontos az is, hogy a programban részt vevőknek 90 napnál nem lehet régebbi tartozásuk.
Az OTP becslése szerint az ügyfélkör 10%-a élhet a rögzítéssel, de tartósan magas svájci frank-árfolyam esetén ez az arány akár 30% körül is lehet.
200-as gát is választható
Az állami és a hitelintézet által igénybevehető lehetőségek alapvetően ugyanolyan jellegűek. Mindkettő 36 hónapra vehető igénybe és az aktuális 3 havi BUBOR alapján kamatozó forint gyűjtőszámlahitelen halmozódik a valós és a rögzített árfolyam közti különbség.
Saját eszközkezelőt indítanak A várhatóan 2011 szeptemberében induló Nemzeti Eszközkezelő mellett az OTP saját eszközkezelőt is létrehoz. Ennek lényeges eleme, hogy a bajba jutott adós visszavásárolhatja lakását, amennyiben a későbbiekben rendeződik rendeződik anyagi helyzete. |
Már a második törlesztőnk alacsonyabb lehet
A lényeg tehát, hogy így az ügyfelek egyéni élethelyzetüktől függően több lehetőség közül választhatnak, ha az árfolyamrögzítés mellett döntenek.
A 3 év lejártát követően a rögzítést választóknak a forint alapú gyűjtőszámla piaci kamatozásúvá válik, amelynek mértéke így annyi lesz, mint abban az esetben, ha a hitelt akkor venné fel.
Gresa István felhívta a figyelmet arra is, hogy annak, aki szeptember 3-ig benyújtja a szükséges dokumentumokat a hitelintézethez (minden hónap 4-én esedékes az OTP-nél az adott havi törlesztőrészlet befizetése), már október 4-től az alacsonyabb összeget kell fizetnie - tehát minden esetben a benyújtást követő 2. befizetésnél kezdődik a rögzített árfolyamon történő törlesztés.
A vezérigazgató-helyettes szerint a legfontosabb, hogy az ügyfelek kellő informálódás után, a lehető legtöbb információ birtokában hozzák meg a döntésüket.
Mit kell tennie, aki az árfolyamrögzítést választja? A pontos teendőkről, részletekről mindenképpen célszerű telefonon (06-1/ 299-2999, "3"-mas menüpont), a honlapon és a bankfiókokban tájékoztatást kérni. Érdemes tudni, hogy az igényléshez közjegyzői okiratba (ennek díja 15-30 ezer forint lehet) foglalt egyoldalú tartozáselismerő nyilatkozatot kell tenni, melynek két példányát be kell mutatni a bankfiókban. Emellett a tulajdoni lap hiteles másolatára (ennek lekérése 3600 forintba kerül) is szükség van a rögzítéshez. |
Privátbankár - Szilágyi Balázs