A jogszabály értelmében a 2008 szeptemberétől fizetendő fejlesztési részhozzájárulásból befolyt összeg 33-50 százaléka a kiemelkedő tanulmányi eredményt elért hallgatók támogatására, míg a fennmaradó rész az intézmények fejlesztésére fordítható - mondta a szaktárca vezetője.
A hallgatói támogatásokról kifejtette: a 116.500 forintos hallgatói normatíva 35-40 százaléka szociális-, 59 százaléka teljesítményalapú támogatásként osztható szét. A rendszer új eleme az első évfolyamosok alaptámogatása, amely nem alanyi jogú, hanem pályázat útján a szociálisan rászorulók kaphatják. A támogatás összege az első félévben alapképzésben, felsőfokú szakképzésben a 116.500 forintos normatíva 50 százaléka, mesterképzésben 75 százaléka.
Az új rendeletről szóló nyilatkozatot kedden a Felsőoktatási Kerekasztal valamennyi résztvevője - többi között a rektorok, hallgatók, MTA képviselője, Nagycsaládosok Országos Egyesülete, Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete - aláírta - idézte fel a miniszter, aki ezt jelentős sikerként könyvelte el. Olyan együttműködés sikere ez, amely szakmai alapon szerveződött, s eredménye kihat az egész magyar felsőoktatásra - közölte Hiller István. |
A hallgatók a második félévtől tanulmányi ösztöndíjban részesülhetnek, amelynek minimuma a hallgatói normatíva öt százaléka. Tanulmányi ösztöndíjban az államilag támogatott hallgatók legfeljebb fele részesülhet.
A kormányrendelet rögzíti a fejlesztési részhozzájárulás összegei, a hallgatói juttatások és az igényelhető diákhitel mellett azt is, hogy akik költségtérítéses képzésben kezdik meg tanulmányaikat, teljesítményük alapján átkerülhetnek államilag támogatott képzésbe és fordítva.
Elmondta: az átsorolás szakonként, képzési területenként felállított rangsor alapján történik majd, a minimumot nem teljesítők kerülnek át a költségtérítéses hallgatók közé, helyükre a legjobban teljesítő költségtérítéses hallgatók 15 százaléka kerül.
Hiányszakmák és divatképzések: mit válasszunk?
Megállapodás a diákok utazási kedvezményéről
A brit egyetemek újból tripláznák a tandíjat
Az ingyenes oktatásért tüntettek a görög hallgatók