Oroszország budapesti nagykövete az MTI-nek nyilatkozva hangsúlyozta: az az érdeke, hogy a pártpolitikai megfontolások mellőzésével, a magyar és az orosz társadalom minél szélesebb támogatása mellett folytassa a kölcsönösen előnyös kétoldalú együttműködés támogatását, és ezt teszi a jövőben is. A nagykövet kifejtette: amikor a konferencián elhangzottak az országára nézve sértő kijelentések, két választása volt: "az egyik, hogy megsértődjek, felálljak és díszesen kivonuljak, vagy a másik, hogy válaszoljak". A hallgatóságra és arra való tekintettel, hogy személyesen megszólították, hiszen Orbán Viktor közölte, hogy jelen van, az utóbbi mellett döntött. Úgy ítélte meg, reagálnia kell azokra a kijelentésekre, amelyek "hamis színben tüntették fel Oroszországot és Oroszország külpolitikáját, beleértve az energiapolitikát is" - idézte fel a történteket a nagykövet.
"Oroszország, illetve előtte még a Szovjetunió, negyven évvel ezelőtt kezdett gázt és olajat szállítani Európába, és még egyszer sem szegte meg a szerződéseket" - hangsúlyozta Igor Szavolszkij. Kifejtette továbbá: nemcsak hogy joga nincs, belső indíttatása sincs, nem is akar beleszólni a magyar belpolitikába. Az ő feladata az, hogy a két ország és a két nép közötti bizalmat építse. A legutóbbi évek fejleményei azt mutatják, hogy a kétoldalú együttműködés előnyös mind a két ország számára, gazdasági, politikai és kulturális vonatkozásban egyaránt - állapította meg, hozzátéve: "bizalom nélkül ellenben nagyon nehéz együttműködést felépíteni". Ezért fontos, hogy a pártpolitikai érdekek kimaradjanak a kétoldalú viszonyból, illetve hogy a bizalom erősödjék - mutatott rá.
Márványi Péter kommentárja:
Keményen beszólt a Fidesz elnöke Oroszországnak, Oroszország pedig, nyilván sokak meglepetésére, nagykövete útján még a helyszínen azon nyomban vissza is szólt neki. A pártvezér nyilván nem csak Moszkvának üzent, legalább annyira szólt be a magyar kormánynak. Nos kétségtelen, hogy a mostani Oroszország nem a demokrácia iskolapéldája, az is biztos, hogy nagyhatalmi törekvései egyik eszköze az energia. De indulattal politizálni, mandinerből lövöldözni nem biztos, hogy a legjobb módszer.
Biztonságosabb lesz-e energiaellátásunk ilyen típusú logika mentén, különös tekintettel arra, hogy a következő bő hat-nyolc évben semmi esélyünk, hogy máshonnan kapjunk földgázt, mint Oroszországból? Érdemes-e egy egyelőre csak tervekben létező, az Unió által támogatott, de magáncégek által gründolt projektre hivatkozva elfordulni attól az Unióban elterjedt taktikától, hogy az értelmes kritika mellett normális kapcsolatokat kell fenntartani Moszkvával? Mint ahogy Németország teszi, merthogy Berlin is bírál, csak közben építi a maga külön vezetékét. Érdemes-e elveszíteni azt a piacot, amelyre minden kritikus és nem kritikus uniós tagállam vadul próbál betörni? Nem a politikai szándék az igazi kérdés, hanem a célszerűség.
A bioüzemanyaghoz 7,5 milliárdos támogatás szükséges
Az energiapolitikát kritizálta Orbán Viktor
Gyurcsány: csak versenyezzenek értünk!
MTI