Átszervezésre kényszerülnek a gyógyszergyártók
Egyre több nagy európai gyógyszergyár jelent be jelentős átszervezéseket, költségcsökkenési programokat: a generikus készítmények támasztotta verseny és a nagy adósságok miatt takarékoskodásra kényszerülő kormányok által szorgalmazott egészségügyi reform miatt csökkenek az árak, és ezzel a vállalatok bevételei, viszont nőnek a kutatás-fejlesztés költségei.
Legutóbb Németország legnagyobb gyógyszeripari csoportja, a Bayer jelentett be nagyszabású átszervezést, amelytől 800 millió euró megtakarítást remélnek évente 2013-tól. A megspórolt összeget innovatív készítmények kifejlesztésére fordítják.
A társaság közlése szerint világszerte 4500 fős leépítést hajtanak végre, ugyanakkor a felzárkózó országokban 2500 új állást létesítenek.
"További növekedésünk finanszírozásához elengedhetetlen erőforrásaink átcsoportosítása, a hatékonyság javítása, és a költségek csökkentése" - fejtette ki Marijn Dekkers vezérigazgató, aki alig két hónapja került a csoport élére.
A vállalat a jövőben új gyógyszerek fejlesztésére és marketingjére, illetve a mezőgazdasági üzletágban a rovarirtók és a genetikailag módosított vetőmagok fejlesztésére fordítja az átalakítás révén felszabaduló pénzeket. Ezen kívül tovább erősíti jelenlétét a feltörekvő országokban, ahol a Bayernek van a legnagyobb forgalma a nyugat-európai gyógyszergyárak közül.
Néhány nappal ezelőtt a svájci Roche is jelezte, hogy közel ötezer álláshelyet szüntet meg két év alatt, főként az Egyesült Államokban.
Az AstraZeneca az év elején közölte, hogy újabb nyolcezer álláshelyet szüntet meg a következő négy évben, miután a brit-svéd gyógyszeripari konszern korábban már több ezer fős létszámcsökkentést jelentett be, és telephelyeket is bezárt.
MTI