Átvilágítják a túlterhelt bíróságokat
Az intézkedési terv kiterjed az eljárásokat indokolatlanul elhúzó, költségeit növelő, a perelhúzásra lehetőséget adó, a perek számát indokolatlanul szaporító jogszabályok felülvizsgálatára, és a szükséges jogszabály-módosítások kezdeményezésére - olvasható az MTI-hez eljuttatott közleményben.
Mint írták, vizsgálni kell a bírósági utat elkerülő megoldások nagyobb alkalmazhatóságát, például a mediáció kiterjesztését. A feladat elvégzésében a bírákon kívül közreműködnek az ügyészek, ügyvédek és az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium munkatársai. A közlés szerint az OIT határozata az érintett két bíróság elnökét felkérte arra, hogy az ügyhátralék ledolgozására megoldási javaslatot dolgozzon ki. "Amennyiben a többlet pénzügyi források biztosíthatók, a többi bíróságról bírák, tisztviselők kirendelésével kerülne sor a hátralék ledolgozására azzal az elvárással, hogy e bíróságokon az időszerűség nem romolhat".
Az OIT - mint olvasható - szükségesnek tartja mindezekkel egyidejűleg a két bíróság külső cég által történő átvilágítását, amely felöleli az ügyforgalmi adatok szerkezetének változásait, a létszámviszonyokat, az elhelyezési körülményeket és egyéb, az ítélkezés minőségét és mennyiségét befolyásoló tényezőket.
Az átvilágítás eredményeként javaslatokat kell megfogalmazni a helyzet kezelésére, új illetékességi és hatásköri szabályok bevezetésével összhangban az esetleges szervezeti változtatásokra. Az OIT mindezekről hétfői, soron kívüli ülésén, az igazságügyi és rendészeti miniszter kezdeményezésére tárgyalt.
Fellázadt az autóklub: törvényt sért a felelősség?
Csődbe ment a csődtörvény
Sztrájk másodfokon - jogszerű volt a VDSZSZ akciója
MDF: parkolópályára a Centrummal!
A Microsoft monopóliumát az állam is védi?
MTI