Gyurcsány kiverte az osztrák biztosítékot
A szerző, Georg Hoffman-Ostenhof, miután felsorolta a kétoldalú kapcsolatokat terhelő problémákat, kezdve a Rába-habzástól a határ mentén állomásoztatott osztrák katonai egységeken át az OMV-Mol ügyig, merő osztrák önhittségnek nevezte azt a felfogást, hogy a viszony konfliktusmentes. Gyurcsány Ferenc interjúja ezt a múlt héten világossá is tette.
"Ha lehámozzuk a kötelező diplomáciai udvariasságot, akkor a "túlzott magabiztosság" azt jelenti: tűrhetetlen arrogancia és bántó magatartás, miközben az EU-hoz újonnan csatlakozott népek közül a magyarok azok, akiket az osztrákok a leghamarabb elfogadtak" - hangoztatta a rovatvezető, utalva a közvélemény-kutatások eredményére.
Szélesebb kitekintésbe helyezve mondanivalóját úgy vélekedett, hogy Ausztria viszonya az összes új EU-s szomszédországgal csapnivaló, még ha más-más okból is. Egyebek között felhívta a figyelmet arra, hogy az alpesi ország, amelynek lakossága pedig a legnagyobb hasznot húzta az unió kiterjesztéséből, élenjáró az újak elutasításában. "Ha lehetséges lenne, akár örökre elzárnánk a munkaerőpiacunkat az újakból érkezők elől, még a józan ész ellenére is".
"Ki kell mondani: a legsilányabb szomszéd vagyunk... Ellenséges, felfuvalkodott és falánk" - írta a szerző, hozzátéve, hogy egyedül csak az osztrák gazdaság viselkedése tekinthető vigasztalónak, amennyiben fenntartás nélkül, az idő szavával lépést tartva élt a keleti nyitásból fakadó lehetőségekkel. A politikának és a közvéleménynek követni kellene a példát.
Mehetnek a sógorokhoz a kutatók
Kormányzati hátszelet kap az OMV
Schengen után is jöhetnek személyivel a horvátok
Megérkezett a hó Ausztriába
MTI