A magánnyugdíj-rendszer várható változásaival azért foglalkozott a monetáris tanács, mert az érinti a monetáris politikát, a pénzügyi stabilitást és az ország államháztartásának hosszú távú fenntarthatóságát, s ezek az MNB kompetenciáit is érintik - közölte a tanács véleményét a jegybank elnöke.
"A Monetáris Tanács nem gondolja, hogy magánnyugdíjpénztári rendszer tökéletes, de hibáinak kijavítása bizonyára nem a magánnyugdíjpénztári rendszer megszüntetésével érhető el, hanem szabályozó eszközökkel, a verseny erősítésével" - fogalmazott Simor András. Szerinte a változtatásokkal két célt kellene elérni, egyrészt a pénztárak költségeinek csökkentését, másrészt a magánnyugdíjpénztári rendszer által biztosított reálhozamok emelkedését.
Mivel a magánnyugdíjpénztárba nem kerülő 360 milliárd forintot a folyó költségvetési hiány fedezésére fordítja kormány, ez hosszú távon rontja az államháztartás helyzetét. A jegybank elnöke magyarázatként hozzátette, "ez nem az az államadósság, amit ki szoktunk mutatni, mert abban a jövőbeni nyugdíjkiadások nincsenek benne, hanem a valóságos államadósságról van szó, amely tartalmazza a kimutatott államadósságot és a várható nyugdíjkiadások összegét".
Egy kérdésre válaszolva elmondta: ha a 360 milliárd forintot kitevő magánnyugdíjpénztári tagdíjakat a kormány terve szerint 2011-ben nem utalja át a pénztáraknak az Apeh, akkor az Államadósság Kezelő Központ által tervezett finanszírozás egy részére más vevőt kell találni - jelezte az MNB elnöke.
Az elmúlt években a pénztárak a tagdíjak mintegy felét fektették állampapírba, és a hosszú lejáratú, 10-15 éves papírok legnagyobb vevői voltak - mondta Simor András, hozzátéve, hogy az elmúlt két hétben a hosszú hozamok megugrása ennek hatására következhetett be.
MTI