Az amerikai pénzügyminiszter Japánt és Kínát támadta
Az amerikai pénzügyminiszter kedden egy fehérházi szakbizottsági meghallgatáson úgy vélekedett, hogy az amerikai gazdaság áttért a 3 százalék körüli fenntartható növekedési pályára, munkahelyteremtés, magasabb bérek és nagyobb kormányzati bevételek mellett, amelyek csökkentették az amerikai költségvetési hiányt.
Henry Paulson méltatta Bush elnök kamatcsökkentési politikáját, amely - mint mondta - "segítette az amerikai gazdaságot, hogy recesszióból a jelenlegi erőteljes konjunktúrába forduljon". Paulson szerint a virágzó gazdaságból érkező növekvő adóbevételek - párosulva egy visszafogott költekezéssel - a szövetségi költségvetést öt éven belül egyensúlyba kell hozzák. Egyúttal védte a Fehér Ház 2008-as költségvetési tervét, mondván, hogy megőrizve a Bush kormányzat kamatcsökkentő intézkedéseit, ezek segítenek az amerikai gazdaság erejének fenntartásában.
Paulson a meghallgatáson kérdésekre válaszolva egyúttal bírálta Japán és Kína árfolyam-politikáját: Japánnal kapcsolatban hangsúlyozta, hogy míg a japán jen árfolyama 20 éves mélyponton, vagy annak közelében jár, a kormány 2004 óta gyakorlatilag nem avatkozik be az árfolyam alakításába.
A jüannal kapcsolatban, - ahogyan ezt már korábban is többször elmondta - azt hangsúlyozta, hogy Washington Pekinggel a kereskedelem egyensúlyos fejlődését szeretné, és azt reméli, hogy nyomást gyakorolva Kínára a tőkepiaci reformok érdekében, ezek a reformok középtávon egy jobban a piac által alakított árfolyamhoz vezetnek. Mint mondta, Kína az export hangsúlyozásáról jobban a hazai keresletre építő gazdaságpolitikára kell váltson.
A beszéd nyomán a dollár a hétfő késői euróárfolyamához képest gyengült: egy euróért 1,2964 dollárt adtak a hétfői késői 1,2928 után. A jenhez viszonyított dollárárfolyam szinte változatlan maradt, 120,40 jen körül.