Lapinformáció szerint 2008-tól a mostani hatósági árat egyetemes szolgáltatói ár váltaná fel az árampiacon, ahol a gázszektorhoz hasonló árkompenzáció is elképzelhető
Lapinformáció szerint 2008-tól a mostani hatósági árat egyetemes szolgáltatói ár váltaná fel az árampiacon, ahol a gázszektorhoz hasonló árkompenzáció is elképzelhető
Lassan kezdenek formálódni a jövő év elejével bevezetendő liberalizált árampiac főbb irányai - írja a Népszabadság. A lap ugyanis megtudta: a gazdasági tárca szerint a mostani hatósági árat "egyetemes szolgáltatói" ár váltaná fel. Egy-egy térségben az a cég lehetne az egyetemes szolgáltató, amely a legkedvezőbb ajánlatot nyújtja be erre a posztra - írja a lap.
A tárca elképzelései szerint a mostani, központilag kihirdetett energiaáraknak tehát az írmagja sem maradna meg: ha a majdani egyetemes szolgáltatási árat megfeleltetjük a mostani hatósági árnak, akkor a központi tarifák helyét regionális tarifák vennék át. A javaslat azonban várhatóan társadalmi vitákat is kivált majd, hiszen pl. a fővárost feltehetőleg alacsonyabb tarifákkal lehet majd kiszolgálni, mint például az alföldieket.
Bár az energiaszektor liberalizációja uniós előírás, a lapunak újabb szakértő állította azt, hogy ez az első pillanatban a lakosság számára inkább kismértékű áremelkedésként jelenhet meg. Az ipar ugyanis most sokak szerint aránytalanul többet fizet az áramért, a piac egységesítésével pedig ez az egyensúlytalanság "helyrebillenne".
A lapnál azt is megtudták: a szaktárca az árampiacon is gondolkodik egy, a gázszektorhoz hasonló szociális árkompenzáción. A cikk szerint egyelőre annyi látszik biztosnak, hogy a felszabaduló árampiacon az állami kézben lévő, olcsón termelő paksi atomerőmű nyeresége várhatóan megugrik. Ezt pedig - költségvetési támogatásként - vissza lehetne osztani a legszegényebb rétegeknek - olvasható az újság mai számában.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár