A miniszter hangsúlyozta: "a kormány a szociális biztonságot helyezte előtérbe".
A földgáz végfelhasználói árát a lakosságot ellátó egyetemes szolgáltatói körben sávosan alakítják: 1200 köbméter éves fogyasztásig nulla az emelés. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közleménye szerint a következő sávban, 1200-1500 köbméter között 0,7 százalék az emelés mértéke, és ez a fogyasztói helyek összesen 9 százalékát érinti. Az 1500 és 2000 köbméteres sávban az emelés 4,5 százalék, ebben a fogyasztók 13,7 százaléka érintett. A 2000 és 2500 köbméter közötti kategóriában 6,1 százalékkal, a 2500-3000 köbméter közöttiben pedig 7,1 százalékkal emelkedik a földgáz ára. A két legmagasabb sávban: 3000 és 3500 köbméter között 7,8, a 3500 és 4000 köbméter közötti sávban pedig 9,3 százalékkal nő január elsején a földgáz végfelhasználói ára a lakosságot ellátó egyetemes szolgáltatói körben.
A kormányszóvivői tájékoztatón Fellegi Tamás miniszter közölte azt is, hogy a nagycsaládosok kedvezményt kapnak: a három- és több gyermekeseknek 100-150 köbméter földgázt számolnak be a felhasználásba.
A lakosságot ellátó egyetemes szolgáltatói körben a beszerzési ár 40 százalékát az azonnali (spot) piaci ár alkothatja, a többi a Gazprommal kötött hosszú távú földgázbeszerzés ára lehet.
Az egyetemes szolgáltatóknak a jelenlegi 8-9 százalékról - egy miniszteri rendelet alapján - 4,5 százalékra csökkentik a tőkemegtérülést - válaszolta egy kérdésre Fellegi Tamás miniszter.
Fellegi Tamás elmondta, hogy a 3,5 millió fogyasztási hely 57 százaléka abba a kategóriába tartozik, amelyiknél nulla az emelés, azaz marad az ármoratórium. A második kategória 9 százalékával együtt a fogyasztási helyek 66 százalékában nem, illetve alig emelkedik a gáz ára. A legmagasabb két kategóriában együttesen a fogyasztási helyek mindössze hat százaléka tartozik.
Fellegi Tamás emlékeztetett arra, hogy a kormány a hivatalba lépése után azonnal ármoratóriumot hirdetett az év végéig a lakosság teherbíró képességének védelmében és az indokolatlan áremelés elkerülésére. Az árbefagyasztás mellett azonnali tárgyalásokat kezdtek a szolgáltatókkal, hogy méltányos, arányos, az ország és a lakosság teherbíró képességét figyelembe vevő árszabályozást alakítsanak ki. A miniszter hozzátette: "szemben az előző kormány demagógiájával, az új kormány egy pillanatig sem mondta, hogy nem emelkedik majd az energia ára".
Amikor az új kormány hivatalba lépett, az akkori szabályozás szerint kétszámjegyű emelés kellett volna, és októberben további öt százalék, "azaz összesen 15-20 százalékos áremeléstől kímélte meg a kormány a lakosságot" - emelte ki Fellegi Tamás. Az előző kormányok nyolc éve alatt összesen 15 áremelés volt: 2002 júliusában még egy köbméter földgáz ára 45 forint volt, ma 140 forint az előző kormányok hibás politikája miatt.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, a gázszolgáltatók és a Mol képviselőivel folytatott öt hónapig tartó tárgyalásokon nehéz volt közös megegyezést találni, mert a szolgáltatók ragaszkodtak a kétszámjegyű emeléshez - számolt be a miniszter a tárgyalásokról. Az új szabályozás politikailag és szakmailag kezelhető a piac számára - fűzte hozzá. Az új modellben kihasználják azt, hogy az azonnali piacon most alacsonyak az árak. Fellegi Tamás a spot piaci árak emelkedése esetén a szolgáltatók esetleges veszteségeit firtató kérdésre az MTI-nek azt mondta: reméli nem emelkednek az azonnali piacon az árak. A miniszter hangsúlyozta: az új árrendszert az indokolatlan költségek helyett a hosszú távú kiszámíthatóság, az elismert költségek megtérülése és az elvárhatónál nem nagyobb profit jellemzi.
MTI