A Moody"s jelentése szerint - amely Lettország, Litvánia, Észtország, Románia és Bulgária külső finanszírozási helyzetét és adósságrátáit veszi vizsgálat alá - a térség folyómérleg-hiányai rendkívül magasak "mind globális, mind történelmi összevetésben". A küladósság növekszik; az állomány jelentős része rövid lejáratú. Emellett gyors a hitelkiáramlás, a bérek növekedési üteme pedig meghaladja a termelékenységét, ami a külső versenyképességet veszélyezteti, áll a nemzetközi hitelminősítő pénteki, londoni elemzésében.
A jelentéshez fűzött grafikonok szerint Lettország folyómérleg-hiánya tavaly meghaladta a GDP 20 százalékát, Észtországé 15, Bulgáriáé több mint 15, Romániáé több mint 10 százalék volt. |
Március elején a legnagyobb európai hitelminősítő, a Fitch Ratings a balti térség fizetésimérleg-helyzetéről Londonban kiadott átfogó elemzésében azt írta: lassan a mexikói és az ázsiai fizetési válságok előtti helyzetre kezd emlékeztetni a három balti köztársaság súlyosan megbillent külső finanszírozási egyensúlya. A Fitch szerint ugyanis a devizatartalékokhoz mért rövid lejáratú küladósság-ráták annak idején jó jelzői voltak az ázsiai válságnak, és ez a ráta most azokkal "összevethetően magas" a balti országokban, főleg Lettországban.
Mindazonáltal a Fitch is enyhítette ezt a megállapítását. A március eleji jelentés szerint ugyanis a baltiak jelenlegi külső egyensúlytalansági helyzetéből az kínálja a kiutat, hogy a három országnak kötelezően be kell majd lépnie az euróövezetbe, és bármilyen hosszú is legyen ennek a késedelme, ez a tény arra utal, hogy az összehasonlítás inkább az eurótagság előtti Portugáliával, Görögországgal és Spanyolországgal, semmint a válság előtti Ázsiával állja meg a helyét.
A pénteken kiadott Moody"s-jelentés szerint a legvalószínűbb forgatókönyv a kelet-európai és balti EU-térség stagnálásba fordulása, miközben az egyensúlytalanságok lassan leépülnek. Nem lehet ugyanakkor kizárni a kemény landolást sem, amelynek során a korrekció viszonylag gyorsan lezajlik, áll az elemzésben.
Quadozás a Hungaroringen! |
Az elemzés szerint a legrosszabb forgatókönyv alapján - amelynek megvalósulását a hitelminősítő "rendkívül valószínűtlennek" nevezi - az történhet, hogy a térségbeli országok adósságrátái GDP-arányosan 12-21 százalékponttal emelkednek 2010-ig. A legnagyobb potenciális növekedés Romániában lehet, ahol az államadósság-ráta 14 százalékról 35 százalékra nőhet; Bulgáriában elképzelhető, hogy a GDP-arányos adósság 24 százalékról 40 százalékra emelkedik az évtized végéig. A Moody"s szerint még e "szélsőséges" forgatókönyvek esetén is az országcsoport adósságrátái a szomszédos gazdaságokéhoz, illetve saját besorolási kategóriájukhoz hasonló szinten lennének.
Az elemzés szerint mindemellett a térség bankjai is megfelelő állapotban vannak. Az ingatag bankrendszerek sok feltörekvő gazdaságban erősítették már a fizetési válságokat, és a gyenge bankok megmentési kényszere növelheti a bajba került kormányok költségvetési terheit is.
A Baltikumban, valamint Romániában és Bulgáriában a bankrendszer helyzete jó, a tőkemegfelelési ráták magasak - mindenhol 10 százalék feletti, de Romániában például 17,25 százalék -, a nem teljesítő kinnlevőségek aránya pedig alacsony, 0,50-től 1,64 százalékig terjed, áll a Moody"s pénteken Londonban kiadott térségi elemzésében.
A cég egy rövidebb jelentésben már a múlt hét elején is foglalkozott ugyanezzel a kérdéssel, és abban is azt állapította meg, hogy "félrevezető" a rendkívül magas folyómérleg-hiányokkal küszködő kelet-európai EU-tagállamok külső finanszírozási helyzetét az 1997-es ázsiai válsághoz hasonlítani. A múlt heti Moody"s-elemzés is kiemelte a bankrendszerek szerepét, azt írva: a közép- és kelet-európai EU-térséget egyebek mellett az is markánsan megkülönbözteti a válság előtti Ázsiától, hogy ezeknek a gazdaságoknak a finanszírozását jelentős részben tekintélyes külföldi EU-bankok végzik; ebben az országcsoportban az összesített banki mérlegfőösszegek 65-85 százaléka külföldi bankoké.
Magyarország fölé kerültek a lengyelek
Felbomlik az euróövezet? Nem lehetetlen
MTI