1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A rendkívül gyorsan növekvő, ugyanakkor hatalmas külső egyensúlytalanságokat halmozó kelet-európai és balti EU-gazdaságok kemény landolását nem lehet kizárni - véli a Moody"s
A rendkívül gyorsan növekvő, ugyanakkor hatalmas külső egyensúlytalanságokat halmozó kelet-európai és balti EU-gazdaságok kemény landolását nem lehet kizárni, de helyzetüket nem is lehet összehasonlítani a tíz évvel ezelőtti ázsiai fizetési válság előttivel, áll a Moody"s Investors Service pénteken Londonban kiadott átfogó térségi elemzésében, amely közvetlen válasznak tűnik a Fitch Ratings minap közölt, a jelenlegi balti és az 1997-es ázsiai külső finanszírozási helyzet összehasonlíthatóságát felvető elemzésére.

A Moody"s jelentése szerint - amely Lettország, Litvánia, Észtország, Románia és Bulgária külső finanszírozási helyzetét és adósságrátáit veszi vizsgálat alá - a térség folyómérleg-hiányai rendkívül magasak "mind globális, mind történelmi összevetésben". A küladósság növekszik; az állomány jelentős része rövid lejáratú. Emellett gyors a hitelkiáramlás, a bérek növekedési üteme pedig meghaladja a termelékenységét, ami a külső versenyképességet veszélyezteti, áll a nemzetközi hitelminősítő pénteki, londoni elemzésében.

A jelentéshez fűzött grafikonok szerint Lettország folyómérleg-hiánya tavaly meghaladta a GDP 20 százalékát, Észtországé 15, Bulgáriáé több mint 15, Romániáé több mint 10 százalék volt.
A Moody"s szerint az országcsoport külső sebezhetősége egyértelműen növekszik, ami "egyes kommentátorokat arra indít", hogy összehasonlításokat tegyenek a 90-es évek végi kelet-ázsiai fizetési válsággal. A cég szerint azonban a térség EU-tagságával összefüggő átalakulási és integrációs folyamat valószínűtlenné teszi az ázsiai összeomlással összevethető helyzet kialakulását Kelet-Európában és a Baltikumban.

Március elején a legnagyobb európai hitelminősítő, a Fitch Ratings a balti térség fizetésimérleg-helyzetéről Londonban kiadott átfogó elemzésében azt írta: lassan a mexikói és az ázsiai fizetési válságok előtti helyzetre kezd emlékeztetni a három balti köztársaság súlyosan megbillent külső finanszírozási egyensúlya. A Fitch szerint ugyanis a devizatartalékokhoz mért rövid lejáratú küladósság-ráták annak idején jó jelzői voltak az ázsiai válságnak, és ez a ráta most azokkal "összevethetően magas" a balti országokban, főleg Lettországban.

Mindazonáltal a Fitch is enyhítette ezt a megállapítását. A március eleji jelentés szerint ugyanis a baltiak jelenlegi külső egyensúlytalansági helyzetéből az kínálja a kiutat, hogy a három országnak kötelezően be kell majd lépnie az euróövezetbe, és bármilyen hosszú is legyen ennek a késedelme, ez a tény arra utal, hogy az összehasonlítás inkább az eurótagság előtti Portugáliával, Görögországgal és Spanyolországgal, semmint a válság előtti Ázsiával állja meg a helyét.

A pénteken kiadott Moody"s-jelentés szerint a legvalószínűbb forgatókönyv a kelet-európai és balti EU-térség stagnálásba fordulása, miközben az egyensúlytalanságok lassan leépülnek. Nem lehet ugyanakkor kizárni a kemény landolást sem, amelynek során a korrekció viszonylag gyorsan lezajlik, áll az elemzésben.

Quadozás a Hungaroringen!
Az ázsiaihoz hasonló súlyos fizetési válság lehetősége ellen szól ugyanakkor a térség alacsony mértékű eladósodottsága
is, amely Észtország 4 százalékos GDP-arányos államadósságától Bulgária 24 százalékos adósságrátájáig terjed. E ráták messze elmaradnak mind az elsőrendű "A" adóskockázati sávba, mind a gyengébb befektetői "Baa" kategóriába sorolt szuverén adósok egyaránt 40 százalékhoz közelítő középértékétől (a baltiak mindegyike az "A" sávban van, Bulgária és Románia "Baa" kategóriás a Moody"s listáján).

Az elemzés szerint a legrosszabb forgatókönyv alapján - amelynek megvalósulását a hitelminősítő "rendkívül valószínűtlennek" nevezi - az történhet, hogy a térségbeli országok adósságrátái GDP-arányosan 12-21 százalékponttal emelkednek 2010-ig. A legnagyobb potenciális növekedés Romániában lehet, ahol az államadósság-ráta 14 százalékról 35 százalékra nőhet; Bulgáriában elképzelhető, hogy a GDP-arányos adósság 24 százalékról 40 százalékra emelkedik az évtized végéig. A Moody"s szerint még e "szélsőséges" forgatókönyvek esetén is az országcsoport adósságrátái a szomszédos gazdaságokéhoz, illetve saját besorolási kategóriájukhoz hasonló szinten lennének.

Az elemzés szerint mindemellett a térség bankjai is megfelelő állapotban vannak. Az ingatag bankrendszerek sok feltörekvő gazdaságban erősítették már a fizetési válságokat, és a gyenge bankok megmentési kényszere növelheti a bajba került kormányok költségvetési terheit is.

A Baltikumban, valamint Romániában és Bulgáriában a bankrendszer helyzete jó, a tőkemegfelelési ráták magasak - mindenhol 10 százalék feletti, de Romániában például 17,25 százalék -, a nem teljesítő kinnlevőségek aránya pedig alacsony, 0,50-től 1,64 százalékig terjed, áll a Moody"s pénteken Londonban kiadott térségi elemzésében.

A cég egy rövidebb jelentésben már a múlt hét elején is foglalkozott ugyanezzel a kérdéssel, és abban is azt állapította meg, hogy "félrevezető" a rendkívül magas folyómérleg-hiányokkal küszködő kelet-európai EU-tagállamok külső finanszírozási helyzetét az 1997-es ázsiai válsághoz hasonlítani. A múlt heti Moody"s-elemzés is kiemelte a bankrendszerek szerepét, azt írva: a közép- és kelet-európai EU-térséget egyebek mellett az is markánsan megkülönbözteti a válság előtti Ázsiától, hogy ezeknek a gazdaságoknak a finanszírozását jelentős részben tekintélyes külföldi EU-bankok végzik; ebben az országcsoportban az összesített banki mérlegfőösszegek 65-85 százaléka külföldi bankoké.

Magyarország fölé kerültek a lengyelek
Felbomlik az euróövezet? Nem lehetetlen

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG