A világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdasági elemző és előrejelző háza által szerdán, Londonban kiadott havi világgazdasági prognózis szerint az idén 4,7, jövőre 4,6, a 2011-ig terjedő előrejelzési időszak további éveiben pedig 4,3-4,4 százalékos globális növekedés várható. Ez ugyan kevésbé pezsgő, mint a 2004-2006-os időszak 4,7-5,2 százalék közötti éves ütemei, mégis az elmúlt évtizedek legjobb teljesítményei közé tartozik, és "a következő öt év legalább annyira erősnek ígérkezik, mint az elmúlt öt év".
Az EIU a szerdai londoni előrejelzés szerint ugyanakkor jelenleg 1:4 esélyt lát arra, hogy az amerikai gazdaság még 2007 vége előtt recesszióba fordul. |
Alan Greenspan, a Federal Reserve előző elnöke a hét elején Hongkongban szintén azt mondta, hogy az év végére nem zárja ki az amerikai recesszió lehetőségét. E kijelentése több elemzői vélemény szerint erősítette a Kínából kiindult, és a fejlett piacokra is átterjedt erős részvényeladási nyomást.
A cég szerint a kedden kitört zűrzavar megmutatta azokat a törésvonalakat, amelyek "az évek óta olcsó hitelekkel felszínen tartott világgazdaság" mélyebb rétegeiben húzódnak. |
Az Economist Intelligence Unit ugyanakkor a tőzsdei visszaeséseket olyan eladási hullámnak nevezte, amelyre szerinte már "nagy szükség volt az erős nyereségekkel jellemzett eddigi időszak után".
Az elemzés szerint az európai átalakuló térségben változatlanul a magyar gazdaság a legsebezhetőbb az esetleges további feltörekvő piaci felfordulásoktól, bár az EIU megjegyzi, hogy a befektetőkről eddig leperegtek a "masszív" költségvetési és külső hiányokkal, illetve "a politikai instabilitással" kapcsolatos aggodalmak.
A cég 3,7 százalékos idei gazdasági növekedést jósolt 2007-re a balti államok nélkül számításba vett közép- és kelet-európai EU-térség egészének a tavalyi 3,2 százalék után.
Végigsöpört a pánik a piacokon - hogyan tovább?
Korrekció, vagy katasztrófa? Beszálljunk?
Merre tart a kínai tőzsde?
A vártnál kisebb lett a növekedés az Egyesült Államokban