1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Elégséges adatok hiányában nem lehet azt állítani, hogy az amerikai gazdaság recesszióba süllyedt volna, vélekedett Edmund S. Phelps Nobel-díjas közgazdász, aki elhamarkodottnak tartja, hogy az amerikai központi bank, a Fed kamatcsökkentéshez folyamodik. Azt tanácsolta az Európai Központi Banknak (EKB): akkor cselekedne helyesen, ha egyáltalán nem tenne semmit.

Az amerikai Columbia egyetem hetvenöt éves professzora, akinek a Svéd Királyi Tudományos Akadémia a gazdaságpolitika hosszú és rövid távú hatásai közötti kapcsolat már meglévő ismereteinek elmélyítéséért ítélte oda a magas elismerést 2006-ban, a Die Presse osztrák lap szerdai számában kijelentette, hogy technikailag csak akkor lehet recesszióról beszélni az Egyesült Államokban, ha a gazdaság két egymást követő negyedévben is zsugorodik. "Csakhogy a tavalyi negyedik negyedéves adatokat még nem ismerjük" - mondta az interjúban.

Hozzáfűzte, egyelőre nehéz felmérni, hogy a bankvilágban tapasztalható felbolydulásnak milyen gazdasági következményei lesznek, habár a magas, 5 százalék körüli amerikai munkanélküliség kétségkívül megtorpanást sejtet. Személy szerint mindazonáltal meglepődne, ha az Egyesült Államok gazdaságának teljesítménye az idei első negyedévben rosszabbodnék.

Ennek fényében "nincs elragadtatva" attól, hogy a központi bank szerepét betöltő szövetségi tartalékbankrendszer (Fed) esetleg tovább csökkenti alapkamatát. "A kamatot akkor kell leszállítani, ha a gazdaság állapota azt megköveteli, jelenleg azonban nem így fest a helyzet. Nem tapasztalni sem a beruházások meredek zuhanását, sem a magánfogyasztás jelentősebb zsugorodását, ami indokolná a Fed hiperaktivitását - mondta Phelps.

Szerinte a probléma abban a sokkhatásban gyökerezik, amelyet a bankvilágból kiinduló hatás gyakorol a tőkepiacokra. Ezen azonban sem a Fed, sem más központi bank nem tud segíteni. A mesterségesen alacsonyra állított irányadó kamat ráadásul azzal a kockázattal jár, hogy meglódulhat az infláció.

Így meggyőződése, hogy az Európai Központi Banknak (EKB) nem szabad a Fed példáját követnie, és a "politika szavára hallgatnia". Mint hangsúlyozta, az EKB akkor cselekszik helyesen, ha - mint tavaly június óta mostanáig - ezentúl sem tesz semmit. Az EKB megbízatása egyébként is arra szól, hogy az infláció kordában tartására ügyeljen, arról nem szólva, hogy az európai gazdaságok jobb állapotban vannak, mint az amerikai, fejtegette.

Valóságos problémának tartja viszont, hogy a krízis miatt a bankok félnek hiteleket nyújtani egymásnak, ami likviditásgondokat eredményezhet: esetleg a vállalatok sem tudnak majd elegendő pénzhez jutni beruházásaik kivitelezésére, illetve a finanszírozás megdrágulhat. "Mindez kínálati sokkhoz vezethet a hitelpiacokon" - vélekedett.

A válságot megítélése szerint egyfelől a bankok saját, helytelen ösztönző rendszerre épülő magatartása, másfelől a szabályozás elégtelensége váltotta ki.

Felénk tart a válság - kikerülni lehetetlen
Csak illúzió, hogy elvágtuk a köldökzsinórt
Hol lesz a válság végállomása?
Állástalan brókerek: krach az ingatlanpiacon?
Amikor a tőzsdéket a széljárás mozgatja...

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG