1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az EU-csatlakozást követően a kutatásban résztvevő kilenc ország lakosainak csaknem fele érzi úgy, hogy hazájában a korrupció nőtt – derült ki a GfK Csoport legfrissebb kutatásából. Hazánkban romlott a munkahelyek biztonságának, az egészségügyi ellátás színvonalának, az életszínvonalnak és az árak alakulásának megítélése
A 2004. évi EU-csatlakozást követően a kutatásban résztvevő kilenc ország lakosainak csaknem fele érzi úgy, hogy hazájában a korrupció nőtt – derült ki a GfK Csoport legfrissebb EU index kutatásából. A 2006 év végi megkérdezés eredményei szerint hazánkban romlott a munkahelyek biztonságának, az egészségügyi ellátás színvonalának, az életszínvonalnak és az árak alakulásának megítélése.

A GfK Csoport 2006-ban immáron harmadik alkalommal végzett kutatást az Európai Unióhoz 2004-ben csatlakozó országok – idén Litvánia nélkül kilenc ország – körében arról, hogyan befolyásolta életkörülményeiket az EU csatlakozás. A kilenc országban zajló 2006. év végi megkérdezés során arról nyilatkoztak az állampolgárok, javultak-e vagy éppenséggel romlottak körülményeik, illetve milyen várakozásokkal tekintenek a következő öt évre.

A legfrissebb kutatás megállapításai szerint, a résztvevő országok állampolgárai úgy érzékelik, a 2004. évhez képest kevésbé van biztonságban munkahelyük: 2004-ben tízből három ember vélte úgy, hogy csökkent a munkahelyek biztonsága, 2006-ban már 37 százalék ez az arány.

Magyarországon szembetűnően rosszabb a foglalkoztatás biztonságának megítélése: hazánkban 2006-ban 66 százalék körül alakult azoknak az aránya, akik szerint a csatlakozás óta romlott a helyzet ezen a téren. Ezzel ellentétes a tapasztalat Észtországban, ahol a megkérdezettek 57 százaléka szerint javult a munkahely biztonsága.

2006-ban Cipruson a legkedvezőbb az egészségügyi ellátás változásának a megítélése: ott a megkérdezettek egyharmada véli úgy, hogy javult az egészségügyi ellátás, amióta az ország az Unió tagja lett.
A megkérdezett országok összességét tekintve 43 százalékos arányt képviselve azok vannak többségben, akik szerint az egészségügyi ellátás színvonala nem változott az EU-ba való belépés óta. A 2005-ben mért 12 százalékról 19 százalékra nőtt azoknak a hányada, akik javulást érzékelnek. Magyarországon ellentétes a tendencia: hazánkban a megkérdezettek 57 százaléka szerint rosszabb lett az egészségügyi ellátás a csatlakozás óta. Előző évben, 2005-ben a magyaroknak még csak 33 százaléka volt hasonló véleményen – ami komoly visszaesést jelent.

2004 óta 58-ról 68 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik szerint nőtt a más EU tagállamokban elérhető munkalehetőségek hányada. A magyarok körében is nőtt az ezen a véleményen lévők aránya, de kisebb mértékben, 37-ről 54 százalékra. Az észteknél, letteknél és a súlyos munkanélküliséggel küzdő lengyeleknél 80 százalék fölött van ez az arány.
A más EU tagállamokban elérhető munkalehetőségek változását érzékelők aránya, 2004-2006 (az adatok százalékban kifejezve)

Hasonlóan pozitív változásokat hozott sokak szerint az EU-csatlakozás a tanulási lehetőségek terén is: 2004 óta 60-ról 71 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik szerint bővültek a más EU tagállamokban elérhető tanulási-képzési lehetőségek. Magyarországon 42-ről 56 százalékra nőtt ez az arány, így jellemzően ezen a téren is mérsékeltebb a javulást észlelők hányada, mint a velünk együtt csatlakozó többi országban.

Magyarországon e körülmény megítélése nem különbözik számottevően a többi résztvevő országban tapasztaltaktól.
A megkérdezettek több, mint fele nyilatkozott úgy, hogy szerinte nem változott a nemzeti identitástudat és a hagyományok tisztelete az EU csatlakozás óta. Kissé nőtt – a 2004. évi 16-ról 22 százalékra – viszont azoknak az aránya, akik szerint ezen a téren negatív változás volt érzékelhető. Az átlagosnál nagyobb arányban vannak jelen a nemzeti identitástudat és a hagyományok tiszteletének romlását érzékelők Cipruson, míg az átlagnál többen érzékelnek javulást ezen a téren Máltán.

Mi, magyarok ötéves időtávban is lényegesen pesszimistábbak vagyunk, mint a kutatásban résztvevő más országok: amíg a résztvevő országok átlagában 38 százalék azoknak az aránya, akik szerint az elkövetkező öt évben javul az egészségügyi ellátás, addig nálunk csak 17 százalék optimista. A munkahely biztonságának javulására a 9 ország átlagában 31 százalék, ezzel szemben Magyarországon csak 14 százalék számít. Az életszínvonalban bekövetkező javulást a kutatás résztvevőinek 39 százaléka, amíg a magyaroknak csak 22 százaléka vár.

2006-ban minden negyedik ember van azon a véleményen, hogy az EU tagsággal egyidejűleg javult az életszínvonal. 2004-ben még csak 12 százalék volt ez az arány. Kimagasló, mintegy 53 százalék, az észtek körében a javulást érzékelők aránya. Magyarországon ezzel ellentétes, tehát romló életszínvonalról számoltak be a megkérdezettek: a 2006. évi 47 százalékról 67 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik szerint romlott az életszínvonal a csatlakozás óta. A kutatásban résztvevő országok közül jellemzően a magyarok a legborúlátóbbak életszínvonaluk változásával kapcsolatosan.

Némiképp – a 2004. évi 36 százalékról 49 százalékra – nőtt azoknak az aránya, akik szerint a korrupció terén romlott a helyzet. Magyarországon 2006-ban ennél is magasabb, 54 százalék a korrupció súlyosbodásáról szóló véleményt osztók aránya, de hasonlóan magas értékeket mértek a kutatók a cseheknél és a szlovákoknál is.

Némileg növekedett azoknak az aránya is az elmúlt években, akik szerint a csatlakozás árnövekedést hozott. 2006-ban a megkérdezettek 78 százaléka gondolja úgy, hogy az EU csatlakozás magasabb árszínvonalat eredményezett. Magyarországon e téren is magasabb, 86 százalék a saját bevallásuk szerint negatív változást tapasztalók arány, de még ennél is többen érzékeltek árnövekedést Lettországban és Észtországban.

Új szelek: Londonban már nem temetnek minket
A karácsony slágere az áruhitel volt
Fidesz: Magyarország a hiány éllovasa az EU-ban
Pesszimista befektetők a kormányintézkedések miatt
Az emberek fele úgy véli, rosszabbul él

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG