Ő az első magyar képviselő ebben a funkcióban, az Európai Parlament eddigi legmagasabb rangú magyar tisztségviselője lett.
A képviselők összesen tizennégy EP-alelnököt választottak, közülük Schmitt mellett a cseh szociáldemokrata Libor Roucek képviseli az új tagállamokat. A többi alelnököket Németország, Olaszország, Görögország, Nagy-Britannia, Spanyolország és Belgium adja.
Az EP csak három forduló során, az esti órákban tudta megválasztani alelnökeit, az első két fordulóban mindössze három jelöltnek lett meg a szükséges többsége.
Schmitt Pál már - az Európai Néppárt általi - jelölésekor jelezte, hogy abban pártja Európában egyedülálló választási győzelmének és a Fidesz-delegáció elmúlt öt évben végzett munkájának az elismerését látja. Hangsúlyozta, hogy határozottan képviselni kívánja a néppárti és európai alapértékeket.
Az EP magyar pártjai közül az MSZP-t képviselő Tabajdi Csaba is örömét fejezte ki, hogy a két legnagyobb frakció, az Európai Néppárt és a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége közép-európai alelnököt is adnak az Európai Parlamentbe, mégpedig egy cseh és egy magyar képviselőt. "Ez azt mutatja, hogy nagyon komoly lépést tettünk az egyenjogúság irányában" - fogalmazott.
Bokros Lajos (MDF) szintén üdvözölte, hogy magyar alelnöke is van az Európai Parlamentnek. Szegedi Csanád (Jobbik) elmondta, támogatták Schmitt Pál alelnökségét, abban a reményben, hogy a magyar érdekek mellett ezek után egységesebben és könnyebben lehet kiállni.
EP-alakulóülés: gárdista egyenruhában vett részt
Európai Parlament: átadták a stafétát
MTI