A BBC World Service megrendelésére készült felmérés során megkérdezett 29 ezer ember közül mindössze 11 százalék vélte úgy, hogy a kapitalizmus jól működik, és nincs szükség fokozottabb szabályozásra. Ez az arány csak az Egyesült Államokban és Pakisztánban volt 20 százalék fölötti.
A válaszadók átlagosan 23 százaléka azon a véleményen volt, hogy a szabadpiaci kapitalizmus javíthatatlanul elhibázott, és új gazdasági rendszerre lenne szükség. A megkérdezettek nagyjából fele vélte úgy, hogy a kapitalizmus hibáit szabályozással és reformokkal ki lehetne javítani.
"Úgy látszik, hogy a berlini fal leomlása 1989-ben mégsem hozta meg az átütő győzelmet a szabadpiaci kapitalizmus számára, mint ahogy azt annak idején várták" - mondta Doug Miller, a felmérést készítő GlobeScan vezetője. A közvélemény-kutatásból kitűnik, hogy sokak számára továbbra is vonzó a szocializmus néhány jellegzetessége, mint például a vagyon egyenlő elosztása. A felmérésbe bevont országok közül 22 esetében a többség támogatta azt az ötletet, hogy a kormányok az egyenlőség alapján osszák szét a javakat.
Tizenöt országban a megkérdezettek többsége azon a véleményen volt, hogy a kormányoknak nagyobb aktivitást kellene mutatniuk a kulcsfontosságú iparágak közvetlen irányításában vagy állami tulajdonba vételében.
A Varsói Szerződés egykori, a felmérésbe bevont országai közül Ukrajnában és Oroszországban negatívan ítélték meg a Szovjetunió felbomlását, míg a cseh és a lengyel válaszadók többsége ugyanerről pozitívan vélekedett.
Az idősebbek visszasírják az elmúlt rendszert
Mindent elborít a korrupció
Az ivás nálunk társadalmi kényszer
Külföldön is munkás kéz kell, nem diploma
MTI