A nemzetközi hitelminősítő 12 oldalas helyzetértékelése szerint az 1990-es évek elejének valutaválságai óta nem volt akkora félelem a piacokon európai országok adósságmegújítási, illetve költségvetési hiányfinanszírozási képességével kapcsolatban, mint most, Görögország esetében. A Moody´s szerint ugyanakkor a figyelem központjában álló másik két déli euróövezeti tag, Portugália és Spanyolország likviditási kockázatai elhanyagolhatók, és e két ország helyzete közvetlenül össze sem hasonlítható Görögországéval.
A hitelminősítő véleménye azonban a görög kilátásokról is az, hogy a görög államháztartás finanszírozási kondíciói "kedvező irányban változhatnak", ha az athéni kormány "zökkenőmentesen" végrehajtja az EU-bizottságnak megígért költségvetési kiigazítási programot. A cég hozzátette ugyanakkor: ha a program csak részben valósulna meg, a jelenleg elsőrendű, "A2"-es görög szuverén adósosztályzat a közepes befektetői sávba, "Baa1"-ig süllyedhet a Moody´s listáján.
A Moody´s az egyetlen a nagy hitelminősítők közül, amelyik még az elsőrendű "A" kategóriában tartja a görög adósosztályzatot. A Fitch és a Standard & Poor´s már átminősítette Görögországot a közepes kategóriába.
Görögország az első - és eddig az egyetlen - olyan euróövezeti tagállam, amelyet több hitelminősítő is visszasorolt a közepes befektetői "BBB" osztályzati sávba.
Az államadósságok aggasztják a befektetőket |
Mindenesetre azok a spekulációk, amelyek szerint Görögország vagy bármelyik másik euróövezeti kormány esetleg nem lesz képes megújítani tavasszal esedékessé váló adóssághányadát, nem tényekre, hanem csak "megérzésekre" alapulnak - áll a Moody´s szerdai londoni elemzésében. A hitelminősítő a helyzetértékelésben hangsúlyosan felhívja ugyanakkor a figyelmet arra a veszélyre is, hogy ha a befektetők "kritikus tömege" kezd hinni egy adott kormány likviditási problémáiban, akkor ez "önmegvalósító próféciává válhat".
Ha ugyanis kellő számú befektető jut arra a véleményre, hogy az adott ország államadóssága fenntarthatatlan pályán van, akkor valószínűtlenné válik, hogy e kormány adósságpapírjaiból vásároljanak, vagy csak nagyon magas felár ellenében; ez önmagában elég lehet ahhoz, hogy az érintett ország adóssága valóban fenntarthatatlan pályára kerüljön - áll a Moody´s elemzésében.
A hitelminősítő szerint "nagyon nagy a valószínűsége" annak, hogy szükség esetén az EU, vagy valamelyik "robusztusabb" tagállam likviditási segítséget nyújt egy vagy több gyengébb helyzetű tagállamnak, ha azok átmeneti likviditási vagy árazási gondokkal kerülnek szembe. Ennek erőteljes ösztönzői között van a járványveszély, amely máris valóra válni látszik.
A Moody´s szerint nehéz elképzelni, hogy azok az kormányok, amelyek a járványkockázat féken tartása végett jelentős támogatást nyújtottak bankjaiknak, vagy - többé-kevésbé hasonló okokból - Magyarországot és Lettországot is kisegítették, megtagadnák a likviditási támogatást egy euróövezeti tagállamtól, különösen olyantól, amely - ha megkésve is - felelős költségvetési reformstratégiába kezdett. Szerdán a londoni piacon is mindinkább az a nézet vált uralkodóvá, hogy az EU valamilyen formában megsegíti Görögországot, és ez markánsan meglátszott a törlesztéskockázati árazásokon.
A legnagyobb londoni adósságpiaci adatszolgáltató cég, a CMA DataVision szerdai adatai szerint a görög szuverén adósságtörlesztési kockázat fedezetére szolgáló határidős biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazása az aznap délutáni londoni kereskedésben meredek, 43,55 bázispontos csökkenéssel 336,14 bázispont volt.
Görögország mint államadós CDS-árazásai a múlt héten még rekordokat döntöttek a londoni piacon, 450 bázisponthoz közeli szintekkel. A szerdai görög CDS-díjszabások azt jelentik, hogy a görög törlesztési leállás ellen befektetői fedezetet kínáló piaci szereplők minden 10 millió euró görög kormánykötvény-adósság törlesztéskockázati biztosítási tranzakcióiért évente valamivel több mint 336 ezer euró díjat számítottak fel az irányadó ötéves futamidőre, csaknem 120 ezer euróval kevesebbet, mint egy hete.
A görög szuverén törlesztéskockázatot azonban még így is jóval nagyobbnak ítéli a piac, mint például Magyarországét.
A CMA DataVision londoni szakelemzői az MTI-nek elmondták: a magyar CDS-árazás a szerda délutáni londoni kereskedésben 251 bázispont volt a 260,1 bázispontos előző záró után.
A Moody´s a szerdai londoni elemzésben azt írta: Görögországnak hatalmas összegű, hozzávetőleg 40 milliárd euró hitelkibocsátásra van szüksége az első félévben lejáró adósságok, valamint az államháztartási hiány fedezésére. A hitelminősítő szerint ugyanakkor ennek az összegnek mintegy a negyede már megvan, és egyébként is ez a hiteligény "apró töredéke" az európai országok és intézmények által havonta felvett hiteleknek.
Uniós munkaadók: vissza az alapokhoz!
Fejlesztési pénzek: nem élhetünk csak az Unióból
Bajnai megírta, mi kell az EU-nak
Hivatalba léphet az új Európai Bizottság
Magukkal rántanak a görögök?
Kellemes meglepetés a litván gazdaságban
Ukrajna szintjére zuhant Görögország
MTI