1p
Az osztrák választások eredménye mindkét nagynak csalódást jelent, de összefogással kormányra kerülhetnek ismét. A lehetséges koalíciót éppen az EU billenti meg
Még meg sem kezdődtek egy újabb nagykoalíció megalakítását célzó tárgyalások az osztrák szociáldemokraták (SPÖ) és a néppártiak (ÖVP) között, de az máris látszik: az egyik legnagyobb buktatót a piros-fekete szövetség felmelegítése útjában talán az EU-szerződések ügyében tartandó népszavazás képezheti.

A vasárnap megtartott parlamenti választásokon az SPÖ szerezte a legtöbb szavazatot (29,7 százalékot), az ÖVP a voksok 25,6 százalékát gyűjtötte be. A csúfos eredmény nemcsak a két párt számára történelmi mélypont, de egyszersmind a nagykoalíciós kormányzási forma elutasítása is a szavazók részéről. Ennek ellenére a kialakult erőviszonyok fényében - lényegesen összezsugorodott többségi hányaddal - az SPÖ-ÖVP összefogása tűnik a legvalószínűbb megoldásnak a kormányalakítás szempontjából.

Bár a választási hadjáratban kevés szó esett az európai uniós politikáról, elemzők szerint éppen az EU-val szembeni magatartás lehet a legkeményebb dió egy esetleges piros-fekete kormányprogram összeállításakor. Az előző nagykoalíció felrúgásához is az SPÖ-nek az a váratlan húzása szolgáltatta a közvetlen ürügyet, hogy júniusban nyilvánosságra hozta: fontos uniós szerződések dolgában a jövőben elengedhetetlennek tartja népszavazás kiírását. Az ÖVP a kormánymegállapodás felrúgásával vádolta partnerét, szemére vetve, hogy felsorakozott az unióval szemben ellenséges jobboldali-populista pártok, az FPÖ és a BZÖ mögé. Nem sokkal később fel is bontotta a koalíciót.

A néppárt továbbra is a leghatározottabban ellenzi a referendumok gondolatát, miként az SPÖ is ragaszkodik júniusi irányelvéhez. Tudnak-e kompromisszumos megoldást találni? - találgatják az elemzők.

Werner Faymann szocdem elnök - várhatóan ő kapja majd a kormányalakítási megbízást - a Kleine Zeitungnak adott interjúban kifejtette: olyan kormányprogramhoz semmi esetre sem adja nevét, amely egyértelműen kizárja a népszavazás lehetőségét. El tud viszont képzelni egy olyan paktumot, amelyből egyszerűen kimarad, hogy mi az eljárás EU-szerződések jóváhagyása esetén.

Az ÖVP egyik vezetője, Michael Spindelegger a Die Presse pénteki számában ezt teljességgel elfogadhatatlannak nevezte. "Természetesen egy kormánynak világosan meg kell mondania, hogy milyen politikát követ EU-kérdésekben" - szögezte le. Szerinte a referendum ügye igen komoly akadályt képezhet egy újabb koalíció útjában, de "a béklyót maguk a szociáldemokraták rakták a lábukra, hát most szabaduljanak is meg tőle".

"Álláspontunk egyértelmű, és egy tapodtat sem engedünk belőle" - hangzott a válasz Josep Capnak, az SPÖ frakcióvezetőjének szájából. Közölte, hogy a párt kitart elhatározása mellett: népszavazást fog kezdeményezni minden egyes, az alpesi ország alapvető érdekeit érintő uniós szerződés elfogadásáról, illetve akkor, ha az okmány az unió szerkezetének jelentős módosulását irányozza elő. Mint mondta, legközelebb ilyen helyzet akkor adódhatna, ha új EU-reformszerződést terjesztenek elő, amire igen csekély az esély. Éppen ezért értelmetlennek tekinti, hogy egy kormányprogramban  "miként cselekednénk, ha...", filozófiai jellegű feltevéseket is rögzítsenek.  

Az ÖVP részéről azonban a legmesszebbmenőkig irreálisnak tartják az SPÖ alkuajánlatát. Spindelegger felhívta a figyelmet arra is, hogy a néppártban még továbbra sincs döntés arról, részt kíván-e venni az új kormány munkájában, vagy pedig ellenzékbe vonul.

Heinz Fischer köztársasági elnök - miután konzultált a nemzeti tanácsba (parlament) bekerült öt párt vezetőjével - várhatóan a jövő héten jelenti be, hogy kit bíz meg a kormányalakítással.

Svájc álmaink országa 
Korrupció: Magyarország áldozat 
Meghallottak minket az osztrákok?

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG