Az Európai Bizottság büszkesége
Az EU a világ legnagyobb segélyezője, a brüsszeli központ és a tagállamok a világ összes ilyen típusú támogatásának 55 százalékát nyújtják (ennek mintegy ötödét, közel hétmilliárd eurót menedzsel a bizottság). A segítség több mint 160 országhoz, területhez és szervezethez jut el, hatóköre az EU közvetlen szomszédjaitól a világ onnan legtávolabb eső pontjaiig húzódik, céljai pedig a szegénység elleni harctól kezdve, a demokrácia építésének segítésén át, természeti katasztrófák következményeinek elhárításáig és a környezet védelméig terjednek.
Öt évvel ezelőtt az EU reformba kezdett a külföldi segélyezés területén, hogy a támogatás gyorsabban, hatékonyabban eljusson céljához, és pontosan oda kerüljön, ahová szánták. A testület külügyi biztosa, Benita Ferrero-Waldner szerint a reformok hatékonyságát igazolja, hogy az azóta eltelt időben az uniós kifizetések éves szinten 52 százalékkal emelkedtek, egy-egy program átfutási ideje - az igény azonosításától a teljes befejezésig - másfél évvel, 3,3 évre csökkent, és a világban 77 uniós iroda létesült erre a célra.
Louis Michel fejlesztési biztos ugyanakkor a brüsszeli közleményben megjegyezte, hogy idén még "többet és jobban" kell csinálnia a bizottságnak. A javítandó területek közül kiemelte, hogy be kell tartani a segélyígéreteket, jobb koordinációra van szükség az európai donorok között, és jobban kell összpontosítani a tevékenységet középpontban Afrikával mint kiemelt célponttal.
Új iparág jelent meg: katasztrófa segélyezés