Az állami vállalatok által megvalósított ökohatékonysági és energiaracionalizálási fejlesztésekről tartott előadást Polacsek Csaba, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. társaságokért felelős főigazgatója az Új Széchenyi Terv megújuló energiával című konferencián.
Polacsek Csaba előadásában hangsúlyozta: az állami vállalatok vezetői keresik a gazdaságosabb üzemeltetés lehetőségeit, és a költségcsökkentést segítő beruházások kiválasztásakor alapvetőnek tekintik a környezetvédelmi szempontokat előtérbe helyező takarékossági megoldásokat. Leggyakrabban a világítás korszerűsítése, a külső szigetelés kiépítése, a korszerűtlen nyílászárók cseréje és a fűtési rendszer korszerűsítése eredményezi a cégek költségeinek csökkenését. Néhány cég eredményesen és hatékonyan használja a napkollektoros rendszereket. Ezen a területen még kihasználatlan fejlesztési lehetőségek vannak, viszont gond a beruházások viszonylag lassú megtérülése.
Vannak intézmények és cégek, melyek az általánosan alkalmazott lehetőségek mellett egyedi ötletet vagy valamilyen helyi adottságra épülő lehetőséget használnak ki. Az egyedi ökohatékony költségtakarékossági fejlesztések egy része modern informatikai eszközök felhasználásához kötődik, például egy kulturális intézménynél a fűtési és hűtési vezérlési rendszerbe beépített „telítettségi modul” a jegyfoglalási szoftverinformációk alapján alakítja ki a termek kihasználtságának megfelelő klímaviszonyokat.
A helyi adottságok kihasználásának másik tipikus formája a helyben megtalálható (például termálvíz) vagy képződő meleg (szennyvíztisztításkor) vagy biogáz felhasználása, illetőleg a főtevékenység korábban hulladékként kezelt melléktermékének energiaracionalizálási szempontú hasznosítása (fahulladék felhasználása az épületek fűtésében) - írja a közlemény
Privátbankár