Az OECD magasabb hiánnyal számol, mint a kormány, amely 3,8 százalékos államháztartási deficitet tervez 2010-re. Az OECD pesszimistább a növekedési kilátásokat illetően is, az országjelentése szerint idén 1 százalékkal csökkenhet a bruttó hazai termék (GDP), míg a kormány 0,3 százalékos visszaeséssel számol.
A szervezet előrejelzése szerint 2011-ben 3,1 százalékkal bővülhet a GDP Magyarországon. AZ OECD hangsúlyozza, hogy a fenntartható gazdasági növekedés beindításához határozott szerkezeti reformokra van szükség, és folytatni kell a költségvetés rendbetételét.
A reformok részeként egyebek között szigorítani szükséges a közbeszerzésre vonatkozó szabályokat, az egészségügyi rendszer hatékonyságának növelése érdekében pedig a kormánynak "konszenzusra kell törekednie a beteg által az orvosi ellátásért fizetendő hozzájárulás bevezetésének" kérdésében.
A következő kormánynak is - bármilyen politikai összetételű legyen - szigorú fiskális politikát kell folytatnia Magyarországon - tette hozzá Pierre Beynet, az OECD országtanulmányokkal foglalkozó egyik csoportjának vezetője. Az OECD vezető munkatársa szerint a pénzügyi piacok érzékenyen reagálnak minden hírre, példaként Görögország és Portugália esetét hozta fel, ezért az ország külső kockázatait nagyobbnak ítélte a belsőknél.
Figyelmeztetett: mivel az idén Magyarországon önkormányzati választások is lesznek, az önkormányzatok szintjén túlköltekezés jelentkezhet. Közölte: Magyarország esetében új makrogazdasági pályával, új makromutatókkal idén tavasszal jelentkezik az OECD.
Hiánycél: éles vita az IMF és a kormány között
Spórolunk: 31 milliárd lett a januári többlet
Az IMF megint Budapesten vizsgálódik
Nincs bocsánat: a Fidesznek üzent az IMF
Magukkal rántanak a görögök?
Jók voltunk a múlt félévben