
Az amerikai gazdasági aktivitás egyik jelentős hajtóerejének számító ingatlanszektor megroppanása - amely már eddig 80 ezer állás elvesztését okozta - éreztetni fogja hatását az amerikai fogyasztási kiadásokban is. A nem elsőrendű jelzálogadósok köréből kiindult hitelválság - amely likviditásszűkét okozott a tőkepiacokon - a beruházásaikhoz finanszírozási forrásokat kereső vállalatok hitelkondícióit is szigorítja, áll a CEBR keddi londoni előrejelzésében.
A Standard & Poor"s, a világ legnagyobb hitelminősítője a globális likviditási felfordulás eddigi fejleményeiről éppen előző nap Londonban kiadott összesítésben szintén azt írta: az amerikai vállalatok még egy-két hónappal ezelőtt is akadálytalanul jutottak refinanszírozási forrásokhoz a tőkepiacokon, ez azonban mára teljesen megváltozott, és az amerikai vállalati szféra újadósság-kibocsátása a mélybe zuhant. A hitelminősítő adatai szerint például a magas hozamú - vagyis "BBB mínusz" alatti, nem befektetői - osztályzati sávba sorolt amerikai vállalati kategória még májusban is 57 új adósság-kibocsátással jelent meg, 27 milliárd dollár névértéken; júliusban már csak négy új vállalati adósságot adtak ki a spekulatív kategóriában, összesen egymilliárd dollár értékben. Augusztus első felében pedig - a 15-ei állapot szerint - az S&P listáján magas hozamú besorolással szereplő amerikai vállalatok közül már egy sem vitt új adósságot a piacra.
Az Economist Intelligence Unit (EIU), a világ legnagyobb gazdasági előrejelző csoportja Londonban kiadott augusztusi világgazdasági jelentésében egyharmados eséllyel jósolta, hogy az amerikai gazdaság 2007-2008 folyamán recesszióba süllyed.
A CEBR keddi londoni elemzése szerint a jövő évre várt lassulás másik fő tényezője a nyári olimpiai játékok befejeződése után valószínűsíthető kínai lassulás lesz, amely viszonylag gyenge negyedik negyedévi növekedéshez vezethet 2008-ban. A ház azzal számol, hogy a kínai gazdaság 2008 egészében 8,5 százalékos reálnövekedést produkál a 2007-re jósolt 11,0 százalék után.
A CEBR előrejelzése szerint az euróövezetben is lassulás várható jövőre. A cég 2,4 százalékra várja a valutaunió összesített idei GDP-növekedését, amely a pénzügypolitikai szigorítások, a gyengülő külpiaci kereslet és a tőzsdei felfutás megtorpanása miatt a prognózis szerint 2008-ban 2,0 százalékra lassul.
A cég megjegyzi ugyanakkor, hogy jóllehet az amerikai lassulás vezérli a globális növekedés lanyhulását, az olyan gazdaságok továbbra is robusztus növekedése, mint az orosz, a kínai és az indiai, valamint a feltörekvő térség egészének hosszú távú növekedési tényezői változatlanul a jelenlegi, húsz éve tartó felfutás hajtóerejeként szolgálnak.
Egy követ fújnak az elemzők és a kereskedők
A hitelválság a lakásvásárlókat sem kíméli
Tőzsdekrach: megvan a ludas?
MTI