Széles körben elterjedt a vélekedés, hogy idén emberi jogi tevékenységért fogják odaítélni a Nobel-békedíjat. Ennek részben az az oka, hogy 2008-ban ünneplik az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata aláírásának 60. évfordulóját, ráadásul a jubileum egybeesik a Nobel-díjak ünnepélyes átadásának napjával (december 10).
Mikor derül ki? A díjazottak nevének ismertetése a jövő héten, a természettudományi és a közgazdasági Nobel-díjakkal kezdődik. Október 9-én csütörtökön fedik fel az irodalmi Nobel-díj kitüntetettjének a nevét, és pénteken, október 10-én a Nobel-békedíj tulajdonosáét. |
Nem javult az emberi jogi helyzet Kínában az olimpia nyomán, pedig sokan ebben reménykedtek - mondta Toennesson, aki ezért is elképzelhetőnek tartja, hogy a bizottságnak egy kínai aktivistára esik a választása idén.
Toennesson szerint szóba jöhet még Lidia Juszupova orosz jogász, emberi jogi harcos és a vietnami kommunista rendszer ellen tiltakozó Thich Quang vietnami buddhista szerzetes neve is. Rajtuk kívül esélyesek lehetnek még olyan nemzetközi szervezetek is, mint a kazettás bombák használata ellen fellépő nem kormányzati szervezeteket tömörítő Cluster Munition Coalition vagy a Human Rights Watch nemzetközi emberi jogi jogvédő szervezet.
"Mindig érdeklődéssel figyeljük Stein Toennesson előrejelzéseit" - csak ennyit mondott a Nobel-díj bizottság elnöke, Geir Lundestad a találgatásokról. Többet nem volt hajlandó hozzáfűzni, s csak annyit árult el, hogy 197 jelölés érkezett a testülethez.
Tavaly Al Gore, az Egyesült Államok volt alelnöke és az ENSZ Kormányközi Klímaváltozási Bizottsága (IPCC) kapta a tízezer svéd koronával járó kitüntetést, a klímaváltozás elleni erőfeszítéseikért.
Szíriai költő kaphatja az irodalmi Nobelt?
2007-ben meglepetést okozott a svéd királyi akadémia azzal, hogy Doris Lessing brit írónőt részesítette irodalmi Nobel-díjban. Az idén olyan szerzők neve merül fel leggyakrabban, akiket már évek óta a kitüntetés várományosai között tartanak számon, az amerikai Philip Roth-tól a japán Murakami Harukiig. Az esélyesek közé számítják többek között Claudio Magris olasz irodalmárt, írót, Amos Oz izraeli, Antonio Lobo Antunes portugál írót, valamint Joyce Carol Oates amerikai és Margaret Atwood kanadai írónőt és az Adonis néven publikáló Ali Ahmad Szaid szíriai költőt.
Nemzetközi visszhangot keltett irodalmi körökben a napokban Horace Engdahl, a svéd Akadémia titkára egy kijelentésével, miszerint "még mindig Európa, és nem az Egyesült Államok az irodalmi világ központja". (Ennek a mondatnak az adott súlyt, hogy ő fogja majd bejelenteni az irodalmi díjazott nevét.) Az AP amerikai hírügynökségnek nyilatkozó Engdahl később hangsúlyozta, hogy általánosságban beszélt az amerikai irodalomról, és hogy a díjat nem nemzeti hovatartozás alapján ítélik oda.
Vége Amerika uralmának
A C-vitamin kiüti a kemót
Pihenőre küldték orvosai a dalai lámát
MTI