Voltak olyan tényezők az elmúlt években, amelyek a hosszabb távú megtakarítások felé terelték a lakosságot. Ilyen volt például a kamatadó korábbi bevezetése és az, hogy egyre többet hallani a demográfiai változásokról.
Sokan a tartós befektetési számla (TBSZ), a nyugdíjelőtakarékossági számla (NYESZ) és a kevésbé igénybevett Start számla felé fordultak.
A jövőre nézve az ügyvezető elmondta: az alappálya pozitív, mert az exportvezérelt gyorsuló növekedés került előtérbe, emellett növekvő belső keresletet is prognosztizálnak. Erősödhet a reáljövedelmek, valamint a megtakarítások növekedése. Az ország külső adósságának mértéke és a reformokkal kapcsolatos intézkedések azonban némi kockázatot jelenthetnek.
Ákos Tamás szerint azonban az összkép pozítív: a 16 százalékos SZJA, a szuperbruttó kivezetése pluszjövedelemhez juttathatja az embereket. "Úgy látjuk, hogy a foglalkoztatás növekedhet, a forint pedig erősödő pályára állhat" - tette hozzá. A vezető örömtelinek nevezte azt is, hogy a pénzintézetek felé a bizalom alapvetően nő.
Kiemelte, hogy mindezek következményeként a megtakarítások és ezáltal a különböző öngondoskodási formák egyre inkább előtérbe kerülhetnek Magyarországon.
Arra a felvetésre, hogy az attitűdre milyen hatással van a kötelező magánynyugdíjpénztárak megszüntetése elmondta, hogy érezhetően nagyobb lett az érdeklődés az alternatív megtakarítási módok iránt.
Az elérhető lehetőségek közül kiemelte a klasszikus betéteket, illetve a saját kötvényeket, amelyekben számítani lehet egy hozamon felüli növekedésre az alacsonyabb adószint miatt. A lakástakarékpénztárak (LTP), a tartós befektetési számla (TBSZ), az egészségpénztárak és az önkéntes nyugdíjpénzárak meghatározó részei lehetnek a megtakarítási palettának.
Privátbankár - Szilágyi Balázs