Mivel a tavalyi orosz-ukrán huzavona után az EU most Minszk és Moszkva vitájának látta kárát az olajbevitel szünetelésével, még fontosabbnak tűnik, hogy ezt a fajta bizonytalansági tényezőt az unió minél jobban kiküszöbölje.
A héten rövid időre leállt Barátság olajvezetéken érkezik az EU-ba az olajimport egynyolcada, és bár a szállítás szünetelését a tagországok lényegében nem érezték meg, a tanácskozást követően Joachim Würmeling német energiaügyi államtitkár jelezte, hogy az unió a továbbiakban nem kívánja kitenni magát hasonló helyzeteknek.
A soros elnökséget képviselő német illetékes burkoltan az uniós vásárlások csökkentésével fenyegette meg Oroszországot, amelynek Brüsszel már korábban értésére adta, hogy a szerződéses szállítások leállítását elfogadhatatlannak tartja.
Andris Piebalgs energiaügyi európai biztos a szakértői megbeszélés után hangoztatta, hogy a konfliktusból az uniónak le kell vonnia a tanulságot, és gyorsítania kell energiapolitikájának felülvizsgálatát.
Würmeling szerint a miniválság azt is megerősítette, hogy az EU-nak egységessé kell válnia a külső szereplőkkel folytatott energiapolitikájában. A júniusig elnöklő Németország uniós napirendjén ez a téma fontos helyet foglal el - tette hozzá.
Öt EU-országot - köztük Magyarországot és Németországot - érintett közvetlenül az orosz szállítások átmeneti elakadása, de sehol nem okozott érdemi problémát vagy drágulást.
Megoldás-e egy új atomerőmű az energiafüggőségre?
A válság vége: helyreállt a Barátság, jön az olaj