Csekély, hibahatáron belüli javulással kezdte az évet a GKI-Wallis konjunktúra-index szezonális hatásoktól megtisztított értéke, és ezzel folytatódott a tavaly augusztus óta megfigyelhető, némi hullámzás melletti stagnálás. A GKI Gazdaságkutató Zrt. által - az Európai Unió támogatásával - készített felmérés szerint az üzleti várakozások decemberhez képest kissé javultak, a fogyasztóiak pedig a nyári nagy zuhanás óta már csak kissé romlanak tovább.
Januárban az üzleti szférán belül az ipari és építőipari bizalmi index értéke emelkedett, a kereskedelmi viszont csökkent. Az iparban az elmúlt és a következő időszaki termelés megítélése egyaránt javult. |
A GKI közleménye szerint rendelésállományukat is nagyobbnak látták a válaszadók, exportrendelés-állományukat azonban kisebbnek, készleteiket pedig nagyobbnak érezték, mint az előző hónapban. A felmérés szerint a tervezett áremelések mértéke csökkent januárban, az áremelők köre azonban bővült. A foglalkoztatási szándék javult, a létszámbővítést tervezők aránya meghaladta a leépítésben gondolkodókét - áll a közleményben.
Az építőipari bizalmi index 2006 második felében szinte folyamatosan romlott, 2007 januárjában azonban javult. Egyaránt kedvezőbb lett a termelési helyzet és a rendelésállomány megítélése, és e szektorban is erősödött a foglalkoztatási szándék. A felmérés szerint az áremelési tervek jóval magasabbak az egy évvel ezelőttinél.
A kereskedelmi várakozások januárban minimálisan romlottak, de meglehetősen kedvezőek. Az előző három hónapra vonatkozó eladási pozíció megítélése javult, a következő időszakra vonatkozóé romlott.
A magyar gazdaság várható helyzetére vonatkozó várakozások minden ágazatban javultak, de továbbra is a pesszimisták vannak nagy többségben. A GKI szerint a lakosság véleménye azonban ha csak kissé is, de tovább romlott. A foglalkoztatási helyzet optimistább megítélése azonban nemcsak minden ágazatra, de a lakosságra is jellemző.
Nem lesz több lyukra szükség a nadrágszíjon?
Kóka kettéosztott gazdaságról beszél
Év végére a 2005-ös szintre esik a reáljövedelem?
Lassan erősödik vissza a vállalatok bizalma