Az OTP és a MOL kereskedése is szünetelt a tőzsdenyitás után néhány percig a tíz százalékot meghaladó árfolyamcsökkenés miatt hétfőn a Budapesti Értéktőzsdén. Az OTP árfolyama nyitáskor 11,45 százalékkal 2390 forintra esett. A MOL 10,42 százalékkal 8600 forintra gyengült néhány perccel a nyitás után. A MOL részvények árfolyamcsökkenése 9:18-kor elérte a Budapesti Értéktőzsde napi kereskedésében maximálisan megengedett 15 százalékot.
A Richter értékcsökkenése szintén a nyitás után pár perccel haladta meg a 10 százalékos szintet, a gyógyszeripari papírok árfolyama 9.16 órakor a 12,57 százalékos csökkenés után 24000 forinton volt. A BUX 10 órakor 10.650,48 ponton állt, ami a legutóbbi, szerdai záró értékéhez képest 1265,55 pontos, 10,62 százalékos csökkenés, a hétfői nyitásnál pedig 205,51 ponttal alacsonyabb.
A nemzetközi hangulat további romlása mellett előzetesen nagy mértékű zuhanást is elképzelhetőnek tartott hétfőn a Budapesti Értéktőzsdén az MTI által megkérdezett szakértő. Balásy Zsolt, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője kiemelte: amíg a magyar piacon az előző hét csütörtökén és péntekén szünetelt a kereskedés, addig a világ tőzsdéin komoly esést szenvedtek el a befektetők. Így akár arra is számítani lehet, hogy a budapesti börze "bepótolja lemaradását" a hétfői kereskedési napon.
A Budapesti Értéktőzsde szabályzata értelmében az "A" kategóriába és a BUX-index kosárba sorolt részvények árfolyama legfeljebb 15 százalékkal térhet el a bázisártól. Az ennél nagyobb változást tükröző ajánlatokat a tőzsde kereskedési rendszere nem fogadja el. A BÉT szabályzata ugyanakkor a zavartalan kereskedés biztosítása érdekében - különösen indokolt esetben - lehetővé teszi az egy adott értékpapírra vonatkozó korlátozások felfüggesztését. |
A londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 3,32 százalékos veszteséggel kezdett. A frankfurti értéktőzsde fő mutatója, a DAX-30 4,96 százalékos veszteséggel indult. Párizsban a CAC-40 2,49 százalékos veszteséggel nyitott.
A tokiói értéktőzsde fő mutatójának első hétfői mélypontja egyszersmind 26 évi mélypont is volt. Utána 2 százalékos nyereségbe lendült a fő mutató, de a javulás nem bizonyult tartósnak, és a nap újabb 26 évi mélységben fejeződött be. A legrosszabbak a bankok voltak, 14 százalék körüli visszaesésekkel, miután Japán legnagyobb bankjai bejelentették, hogy több billió jenes tőkefeltöltésre készülnek. Ugyanezért a nap nagy részében megint erősödött a jen, ártva a nagy exportőrök részvényeinek. Általános a meggyőződés a piacon, hogy a bankok esetleg megmenekülnek, de a szélesebb gazdaság kilátásai mind borúsabbak. A 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 486,18 pontos, azaz 6,36 százalékos veszteséggel 7162,90 ponton zárt, 53,21 százalékkal alacsonyabban az év véginél.
Friss tőzsdei árfolyamok
Legfrissebb devizaárfolyamok
Minden, amit a válságról tudni lehet - Hitelválság 2008>>
Magyarország megmenekült? Hatalmas pénzekről beszélnek
Csányi: Még nem mentek neki az OTP-nek
Kapcsoltam: fél Európa Gyurcsánnyal telefonál
Demján: a válság esélyt ad a szegényeknek
A pazarlás miatt tombol a válság Magyarországon
Orbán Sarkozy és Merkel segítségét kérte
MTI