Erről a Pénzügyminisztérium kedden közleményben tájékoztatta az MTI-t. "A pénzügyminiszter döntését többek között azzal indokolta, hogy az MNV Zrt. törvény szerinti működéséhez szükséges szabályzatok, illetve a működéséről szóló beszámolók rendre késedelmesen, több esetben nem a jogszabályi előírásoknak megfelelő tartalommal készültek el" - álla közleményben.
Fidesz: Az a meglepő, hogy az MNV-t vezethette, egy ilyen ember Nem az a meglepő, hogy menesztették Tátrai Miklóst a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőtől, hanem az, hogy egykor kinevezték annak élére - közölte Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője kedden az MTI-vel. Ebben az ügyben is egyértelműen tetten érhető, hogy az MSZP-nek már nincs politikája, kizárólag üzleti érdekei vannak - olvasható Cser-Palkovics András közleményében. A párt álláspontja szerint nem Tátrai Miklós az egyetlen felelős a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. "botrányos" ügyeiért, hanem "az őt hatalomba segítő" Veres János volt pénzügyminiszter és Gyurcsány Ferenc volt kormányfő is, de a Fidesz felelősnek tartja Bajnai Gordon miniszterelnököt és Oszkó Péter pénzügyminisztert is, mert eddig a posztján tartották Tátrai Miklóst. |
A közlemény megállapítja azt is: az MNV Zrt. munkáját számos, megalapozott, sok esetben súlyos kritika érte a közigazgatás egyes szereplői, az Állami Számvevőszék, az országgyűlési biztosok részéről.
Mivel Tátrai Miklós munkaviszonyát a pénzügyminiszter rendkívüli felmondással szüntette meg, ezért a jogszabályi előírások szerint számára végkielégítés nem fizethető. A távozó vezérigazgató utódlásáról a pénzügyminiszter a közeljövőben dönt.
Mi állhat a kirúgás hátterében?
A Népszabadság 2009. július 6-i számában számolt be arról, hogy Tátrai Miklósnak esetleg távoznia kell az MNV éléről. A napilap cikke szerint a személycseréhez kapóra jöhetett a Budai Gyula Magosz-titkár feljelentése nyomán indult ügyészségi nyomozás, amely az állami vagyonkezelőnél tapasztalható számviteli szabálytalanságok felderítésére indult.
A lap ugyanakkor arra is emlékeztetett, hogy az elmúlt hónapokban kemény kritikák érték a vagyonkezelő működését, elsősorban a sukorói telekcsereügy, a regionális vízművek átszervezése, valamint a bábolnai földügyek miatt, aminek következtében a pénzügyminiszter bizalma is megingott a vezérigazgató iránt.
Az Index hírportál információi szerint a felmentésről július 9-én született meg a politikai döntés az MSZP-frakcióban, miután a kormányfőhöz közeli körökben is sürgették a támadások kereszttüzébe kerülő Tátrai Miklós elmozdítását.
Az internetes lap egyik forrása szerint a vezérigazgatónak már akkor "eszmélnie kellett volna, hogy légüres térbe került", amikor júniusban maga a kormányfő jelentette be: vizsgálatot kért a pénzügyminisztertől a Velencei-tóhoz tervezett kaszinóvárossal és az ahhoz kapcsolódó ingatlancserével kapcsolatban.
A Népszabadság által korábban megkérdezett szakértők szerint ugyanakkor Tátrai Miklós távozása könnyen megakaszthatja az állami vagyongazdálkodást, ami a költségvetési bevételek elapadásával is járhat.
Látványosan csökkent a tőkekivonás
Mire készül a kormány a második félévben?
Vagyonkezelő: az MSZP súg Bajnainak
A vagyonkezelőnél vizsgálódik a minisztérium
Oszkónak elege lett: bukik a Vagyonkezelő vezére?
MTI