A nemzetközi hitelminősítő napi globális hitelfolyamat-elemzéseinek csütörtöki kiadása szerint - a 2006. november végi állapot alapján - Japán 637,4 milliárd dollár, Kína 346,5 milliárd dollár értékű amerikai kincstárjeggyel bír. Ezzel a két ország együtt a 45 százalékát birtokolja a külföldi befektetők kezén lévő 2199 milliárd dollárnyi (420 ezer milliárd forint) amerikai kincstárjegynek, és a húsz százalékát a piacon kint lévő teljes amerikai kincstárjegy-állománynak.
A Moody"s megjegyzi ugyanakkor: nem valószínű, hogy akár Kína, akár Japán a közeljövőben elkezdene szabadulni az amerikai adósságtól olymódon, hogy azzal recesszióba döntenék legjobb fogyasztójuk gazdaságát. Japán messze a legnagyobb befektetője az amerikai kincstárjegyeknek ebben az évtizedben: állományát a 2000 márciusában mért 308 milliárd dollárról növelte a 2004. augusztusi, 699 milliárd dolláros tetőpontra, ahonnan azután csökkenés kezdődött.
Az amerikai gazdaság kényes külső finanszírozási hátterére már más londoni elemzések is felhívták a figyelmet. A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő egy tavalyi londoni előrejelzésében azt írta: az amerikai folyó fizetési hiány fedezéséhez naponta mintegy 2,5 milliárd dollár külföldi tőkebeáramlásra lenne szükség, ami az Egyesült Államok nélkül számolt globális GDP-érték 3 százaléka. |
Dollárértéken számolva ez 4836 milliárd dollárnak megfelelő értékű, kintlévő euróadósságot és 3892 milliárd dollárnyi dolláradósságot jelentett. Tavaly az újonnan piacra vitt szuverén és kereskedelmi adósságok 49 százalékát adták ki euróban. A folyamat éles és gyors fordulatot jelez: még 2002-ben is a globális adósságpiacon lévő kötelezettségek 27 százaléka volt euróban, és 51 százaléka dollárban - állt az ICMA hét eleji londoni összesítésében.
Legfrissebb devizaárfolyamok
Amerikában előre törtek a szinglik
Bush továbbra is elutasítja a kiotói egyezményt