Bajba kerülhet Merkel és a koalíció
Bár a szociáldemokrata politikus családi okok - felesége súlyos betegsége - miatti távozását Angela Merkel kancellárral az élen a konzervatív koalíciós partner megértéssel és együttérzéssel vette tudomásul, konzervatív és szociáldemokrata politikusok egy nappal később már rendkívül nehéz időszakot jósoltak a nagykoalíció hátra lévő, pontosan két évére.
Egybehangzó értékelések szerint az alkancellár a konzervatív Merkel legfőbb szociáldemokrata támasza volt. Münteferingnek döntő érdemei voltak abban, hogy az elmúlt két év koalíciós vitái ellenére viszonylag gördülékenyen zajlott a konzervatív CDU/CSU és a szociáldemokrata SPD közötti együttműködés, a koalíciós partnerek körében egyaránt nagy népszerűségnek örvendő politikus sok esetben a "villámhárító" szerepét töltötte be.
Franz Müntefering ugyanakkor munkaügyi miniszterként is jelentős sikereket ért el. Egyebek közt a reformok melletti következetes kiállásának is köszönhető, hogy a korábbi, 5 milliót meghaladó munkanélküliség az eddigi legalacsonyabb szintre, 3,6 millióra csökkent, s a foglalkoztatottak száma megközelítette a 40 milliót. A reformok folytatásában az alkancellár-miniszter Merkel legfőbb szociáldemokrata támogatójának számított, olyannyira, hogy ezen a téren saját pártjával, a reformokat az utóbbi időben fékezni kívánó SPD-vel is meggyűlt a baja. A párt közelmúltban tartott hamburgi kongresszusán Müntefering - és az általa képviselt, az Agenda 2010 reformprogram következetes végigvitelét sürgető álláspont - kisebbségbe is került.
Noha a szociáldemokraták szinte azon nyomban kijelölték Müntefering utódát mindkét tisztségre - így az új alkancellár Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter, a munkaügyi miniszter pedig Olaf Scholz lett -, az SPD parlamenti frakcióvezetője, Peter Struck szerdán kijelentette: a szociáldemokraták kemény koalíciós partnerek lesznek az elkövetkező időszakban, s nem engednek a reformoknak nagyobb szociális tartalmat sürgető követeléseikből, így mindenekelőtt a minimálbér bevezetését célzó törekvésből, valamint a német vasút magánosításának ellenzéséből. Struck hadüzenetet intézett a konzervatív koalíciós partnerhez, jelezve, hogy munkaügyi, illetve szociális kérdésekben ádáz csatákra számít.
Nem véletlen, hogy Angela Merkel kancellár mellett a konzervatívok több tekintélyes politikusa is sajnálkozással vette tudomásul az alkancellár bejelentett lemondását. Jürgen Rüttgers észak-rajna-vesztfáliai tartományi miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a távozó szociáldemokrata politikus stabilizáló tényező volt a nagykoalícióban. Rüttgers szerint Müntefering minden tőle telhetőt megtett azért, hogy a koalíció sikeres legyen. Hangsúlyozta: "A reformokból nem engedhetünk, a fellendülés nem tarthat örökké." A konzervatív politikus azzal vádolta a szociáldemokratákat, hogy koalíciós partnerként felelőtlen magatartást tanúsítanak.
Müntefering lemondása ellenére berlini megfigyelők - egyelőre legalábbis - nem számítanak a nagykoalíció felbomlására. Az esetleges előre hozott választásokhoz ugyanis egyik pártnak sem fűződik érdeke. Ugyanakkor valószínű, hogy a hátralévő két kormányzati év rendkívül éles viták közepette, egyfajta előre hozott választási kampány jegyében zajlik majd.
Lemondott a német alkancellár
Megint leállnak a német tehervonatok
MTI