A politikus a kormányülést követően szerdán Budapesten hangsúlyozta: a következő parlament előtt ott áll a lehetőség, hogy döntsön, milyen módon pótolja a vagyonadó bevezetésének elmaradása miatt kieső bevételeket, hiszen az ingatlanadó alkotmányos, és korrekciókkal bevezethető Magyarországon.
A kormányfő véleménye szerint a következő parlament nem mentesülhet az alól, hogy válasszon: úgy oldja meg a vagyonadó pótlását, hogy a szegényeket érintő újabb megszorításokat vezet be, vagy megadóztatja a tehetősebbeket. "Én az utóbbira voksolok" - jelentette ki Bajnai Gordon.
Kiemelte: a lehetséges megoldásokról konzultált a kormányt támogató parlamenti frakciók vezetőivel is.
A miniszterelnök kifejtette, hogy az Alkotmánybíróság döntését követően a kormánynak és a parlamentnek két lehetőséget kellett vizsgálnia: az egyik szerint a szabályok pontosításával elvileg megteremthetőek a vagyonadóztatás alkotmányos feltételei, hiszen a testület kimondta, hogy a vagyonadó Magyarországon alkotmányosan bevezethető; a másik szerint a kormány a kieső bevételt a büdzsében keresi meg, ekkor újabb takarékossági intézkedéseket kellene bevezetni. Bajnai Gordon aláhúzta: a kitűzött hiánycélt tartani kell, ehhez pedig a kieső tételeket biztosítani kell.
Kivégezte a vagyonadót az Alkotmánybíróság |
A vagyonadó a szolidaritásról szól, így ha azt végképp eltörlik, akkor "nem az emberek győznek, hanem csak a vagyonosabbak, míg a kis- és közepes jövedelműek ezzel veszítenek" - fogalmazott a miniszterelnök. Magyarország egyértelmű érdeke, hogy a bért és a munkát, a vállalkozókat terhelő adók csökkenjenek; ez kettős érdek, hiszen sokkal igazságosabb közteherviselést tesz lehetővé, illetve növeli az ország versenyképességét - fűzte hozzá Bajnai Gordon.
Önt mi zavarta a legjobban januárban? Szavazzon! |
Az Ab kedden alkotmányellenesnek találta és megsemmisítette a vagyonadó ingatlanokra vonatkozó részét. Az Ab szerint a vagyonadó intézménye és annak önadózással történő megállapítása önmagában nem alkotmányellenes, ugyanakkor a törvényhozó, amikor a lakóingatlanokat terhelő forgalmi érték alapú adót önadózással is párosítja, akkor a forgalmi érték meghatározásában rejlő bizonytalanság kockázatát egyoldalúan az adóalanyokra hárítja, ami a jogállamiságból levezethető jogbiztonságot sérti. A törvénynek a vízi és légi járművekre, valamint a személykocsikra vonatkozó rendelkezései alkotmányosak.
A Magyar Ingatlanszövetség (MAISZ) üdvözli az Alkotmánybíróság (Ab) keddi határozatát, amelyben megsemmisítette a nagy értékű ingatlanok adóztatását; a szervezet az ingatlankataszter létrehozását elengedhetetlennek tartja az adózáshoz.
A MAISZ szerdai közleménye szerint 487 tagja - közöttük nemzetközi- és hazai ingatlanos nagy-, közép- is kisvállalkozó gazdasági társaságok - és az általuk képviselt ötezer ingatlanos szakember nevében üdvözli az Ab határozatát. Úgy vélik, a döntésben az ingatlanszövetség több éves szakmai nyilatkozatainak és az Ab-hez benyújtott beadványának visszaigazolása látható.
A MAISZ továbbra is kitart azon álláspontja mellett, amely szerint a minden ingatlant magába foglaló ingatlankataszter létrehozása, az ingatlanokkal kapcsolatos jogszabályok átalakítása, a szakmai szervezetek véleményének meghallgatása és közreműködése nélkül nem lehet igazságos és arányos közteherviselést megalapozó jogszabályt alkotni.
Politikai elemzők a döntésről
Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet kutatásvezetője az MTI-nek elmondta: az Alkotmánybíróság döntése akár új kampánytémát is hozhat, de ez elsősorban az MSZP számára volna kellemetlen. Az adó eltörlése ugyanis növeli a költségvetési hiányt, s ahhoz, hogy tartani lehessen az eredeti terveket, lépnie kell a kormánynak. Az MSZP-nek azonban nem érdeke, hogy a választások előtt az adóemelés téma legyen, ezért újra konfliktusba kerülhet a párt a kormánnyal - vélekedett.
A Fidesz számára az Alkotmánybíróság döntése legfeljebb azért kellemetlen, mert így egy, a várható kormányalakítás utánra tervezett szimbolikus intézkedéséről le kell mondania - magyarázta.
Magyar Kornélia, a Progresszív Intézet elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy az Alkotmánybíróság (Ab) keddi döntésével nem a teljes vagyonadót szabályozó jogszabályt törölte el, csak az ingatlanadóra vonatkozó részét, ennek az okaként pedig jogtechnikai problémát említettek, azaz a jogszabály elvi megalapozottságát illetően a testület nem emelt kifogást. Az MSZP számára tehát ez a döntés nem politikai vereség - tette hozzá.
Ugyanakkor a szocialisták fel is lélegezhettek az Ab döntése kapcsán, hiszen a Fidesz választási kampánya erősen épített volna erre az elemre. Az elemző szerint az Ab döntése "leütött előlük egy magas labdát", ugyanis ezt a Fidesz a választási kampányában már nem használhatja fel.
Juhász Attila, a Political Capital elemzője az MTI-nek azt mondta: az ingatlanadó eltörlése kudarc az MSZP-nek és a költségvetés szempontjából is rossz a pártnak. Az is negatívan hathat az szocialistákra, ha a kampányidőszak közepén hoznak döntést a költségvetésben keletkezett hiány pótlásáról - magyarázta. Véleménye szerint az Ab határozata az ingatlanadóról a Fidesznek abból a szempontból kedvezőtlen, hogy az ingatlanadó eltörlését akarták volna "felnagyítani", adócsökkentésként hangoztatni.
Kell a vagyonadó, de ki meri majd előhúzni?
Ömlenek a panaszok a vagyonadóról
Meghajolt az APEH: név nélkül is lehet kalkulálni
A kormány szerint a vagyonadó kiállja a próbát
Új vagyonadó-kalkulátorral rukkol elő az APEH
MTI