Az Amerikai Egyesült Államok, Belgium, Franciaország, Hollandia, Japán, Nagy-Britannia, Németország, Norvégia és Svájc nagykövetsége nagykövetségének nyilatkozata arra hívta fel a figyelmet, hogy a Magyarországra irányuló külföldi közvetlen befektetések túlnyomó része az általuk képviselt országokból származik, majd ehhez azt is hozzátették, hogy befektetőik aggodalmát különösen a közszolgáltatások, a műsorszolgáltatás és az országos közlekedési infrastruktúra egyes területein megmutatkozó "nem transzparens", nem átlátható "megnyilvánulások" váltották ki.
Szollár Domokos kormányszóvivő reagálásában kitért arra, hogy az elmúlt fél év válságkezelő intézkedései nyomán Magyarországon helyreállt a költségvetési egyensúly, a kormány megteremtette a gazdasági növekedés alapjait, vállalkozásbarát gazdaságpolitikát hirdetett meg. A nagykövetek által kiadott közlemény azonban igen aggasztó tendenciákra és magatartásra hívja fel a figyelmet, amelyeket a kormány minden erejével igyekszik megakadályozni - tette hozzá.
A kormány intézkedései nyomán Magyarország megítélése sokat javult. Stabilizálódott és megerősödött a nemzeti valuta, az államadósság finanszírozását ismét a piacról tudja biztosítani az ország. Az eredményekről a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió képviselői is kedvezően nyilatkoztak - hangsúlyozta a szóvivő, aki azonban elismerte: sajnos az elmúlt időszak egyes eseményei ezt a jogrendbe és átláthatóságba vetett bizalmat alapjaiban ásták alá, és így közvetve veszélyeztették magyar munkahelyek százezreit.
Jó jel, hogy a politika gyorsan reagált arra a nyilatkozatra, amelyet kilenc nagykövetség fogalmazott meg, és a magyarországi befektetői klímát negatívan befolyásoló tényezők veszélyeire hívja fel a figyelmet - mondta Alexa Noémi, a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója arra utalva, hogy Bajnai Gordon a jövő hétre találkozót beszélt meg az érintett nagykövetekkel. |
Ennek érdekében indította el a kormány a több intézkedésből álló antikorrupciós csomagot, amelyet több elismert civil szervezet, például a Transparency International és a Freedom House is jó irányba mutatónak tart - hívta fel a figyelmet Szollár Domokos, jelezve: a kormány elindult az úton, de minden politikai erő közös feladata, hogy az ország végig is menjen rajta.
"Ezért közös felelőssége a mostani, a következő és a mindenkori magyar kormánynak, valamint minden felelős magyar politikai erőnek, hogy a külföldi befektetők valósághű képet kapjanak az országról, hogy ennek segítségével minél többen és szívesebben jöjjenek az országba" - jelentette ki.
Bajnai Gordon miniszterelnök jövő hét elejére konzultációra hívta meg a közleményt kiadó országok Budapestre akkreditált nagyköveteit, hogy személyes találkozó keretében tájékoztassa a képviseletvezetőket. A találkozón a kormányfő kifejezi majd a magyar kormány elkötelezettségét a befektetési környezet minőségének megőrzésére és további javítására, és egyben kész lesz arra is, hogy meghallgassa a nagykövetek ezzel kapcsolatos javaslatait is - tette hozzá a kormányszóvivő.
Reformlendület reformok nélkül
A korrupcióban nincs kockázat Magyarországon
A magyar export nem a magyaroknak köszönhető
MTI, Privátbankár