A kormányfő a Politikatörténeti Alapítvány közéleti vitasorozatának szerdai rendezvényén Budapesten úgy fogalmazott: a növekedés beindításához szükséges további intézkedésekhez egy év alatt már sem elegendő ideje, sem politikai mandátuma, sem elegendő gazdasági, pénzügyi mozgástere, szervezeti, személyi háttere nem volt az általa vezetett kormánynak.
A miniszterelnök a Válságban és válság után című előadásában kiemelte: reméli, hogy az új kormánynak kellő bölcsessége lesz ahhoz, hogy ne térjen le a józan ész útjáról, és az ország érdekeit szolgáló szerkezeti reformokat lép meg. Bajnai Gordon úgy vélekedett, hogy a feladat legfájdalmasabb, legsokkolóbb részét kormánya elvégezte, reformokra igen, de olyan fájdalmas kiigazításra, amely Európa több országára vár, nem lesz már szükség Magyarországon.
Hangsúlyozta: kormánya egy éve három dologra vállalkozott, e szerint a céljuk az volt, hogy visszafordítsák az országot a szakadék széléről, elindítsák a növekedés felé vezető pályán, illetve hogy az elkerülhetetlen fájdalmat az elviselhetőségen belül tartsák a magyar társadalom számára.
Az első célt, a stabilizációt Magyarország elérte - közölte Bajnai Gordon, hozzátéve: a számok, azaz a forintárfolyam, a jegybanki alapkamat, a kamatfelár, magukért beszélnek. Felidézte, hogy ennek érdekében Európa legnagyobb, 1.200 milliárd forintos költségvetési korrekcióját kellett végrehajtani. De - fűzte hozzá - ennek keretében tartós kiigazítást jelentő strukturális változtatásokról is döntöttek.
Szavazás Ön hogyan követi a választások eredményét? Szavazzon! |
A nyugdíjak kapcsán leszögezte: a rendszer a következő 30-40 évre fenntarthatóvá vált, de ez nem azt jelenti, hogy nem kellene új rendszert kitalálni, erre most lesz idő. A szociális rendszerről úgy vélekedett: nem teljes reformot csináltak, e területen még számos lépésre lesz szükség; amit tettek, az a "pénzmegtakarítás" mellett a munkára való ösztönzést szolgálta.
Az adórendszer átalakításának célja az volt, hogy a munkát állítsuk a társadalmi megbecsülés központjába - mondta a miniszterelnök. Mint mondta, minden, a kormány által szorgalmazott változásnak a célja az volt, hogy a foglalkoztatás strukturálisan átalakuljon.
A kormányfő a harmadik cél, a fájdalmas kevésbé elviselhetetlenné tételét szolgáló intézkedések között kiemelte a munkahelybővítésről, a lakhatás támogatásáról, a közbiztonság erősítéséről, a legelesettebbek védelméről és szélsőségek elleni fellépésről szóló lépéseket.
Bajnai Gordon úgy vélekedett: a magyar társadalom "válságállónak" bizonyult, képes volt ezt az egy évet komolyabb sztrájk, tűntetés nélkül végigcsinálni.
Kérdésre válaszolva Bajnai Gordon azt mondta: ma csodaváró hangulat van a társadalomban. A csodavárás és a reményvesztettség helyett azonban az egyetlen sikeres mód, hogy kijöjjön az ország a válságból, a szívós, tartós, fegyelmezett munka, amit utólag hívnak majd "gazdasági csodának" - fejtette ki.
Szerinte májustól politikai mandátummal jóval több cselekvési tér nyílik meg az új kormány előtt, de - fűzte hozzá - senki ne higgye, hogy annak a kabinetnek alapvetően más a mozgástere lesz a jelenleginél.
Orbán megelőzte a Fideszt - Vona nem tud kitörni
MDF: Bokros a legfelkészültebb!
"Orbán Viktor jövőképe maga a szocializmus"
Visszafordult a Jobbik
A választások után: növekedés és sok munkahely?
MTI