1p
Bajnai Gordon szerint az elmúlt egy év a gazdasági növekedést elindítását szorgalmazó lépései szükségesek voltak, de nem elégségesek
Bajnai Gordon szerint az elmúlt egy év a gazdasági növekedést elindítását szorgalmazó lépései szükségesek voltak, de nem elégségesek, még számos változtatásra lesz szükség. A kormányfő azt mondta: a magyar társadalom "válságállónak" bizonyult; reformok kellenek, kiigazítás már nem.

A kormányfő a Politikatörténeti Alapítvány közéleti vitasorozatának szerdai rendezvényén Budapesten úgy fogalmazott: a növekedés beindításához szükséges további intézkedésekhez egy év alatt már sem elegendő ideje, sem politikai mandátuma, sem elegendő gazdasági, pénzügyi mozgástere, szervezeti, személyi háttere nem volt az általa vezetett kormánynak.

A miniszterelnök a Válságban és válság után című előadásában kiemelte: reméli, hogy az új kormánynak kellő bölcsessége lesz ahhoz, hogy ne térjen le a józan ész útjáról, és az ország érdekeit szolgáló szerkezeti reformokat lép meg. Bajnai Gordon úgy vélekedett, hogy a feladat legfájdalmasabb, legsokkolóbb részét kormánya elvégezte, reformokra igen, de olyan fájdalmas kiigazításra, amely Európa több országára vár, nem lesz már szükség Magyarországon.

Hangsúlyozta: kormánya egy éve három dologra vállalkozott, e szerint a céljuk az volt, hogy visszafordítsák az országot a szakadék széléről, elindítsák a növekedés felé vezető pályán, illetve hogy az elkerülhetetlen fájdalmat az elviselhetőségen belül tartsák a magyar társadalom számára.

Az első célt, a stabilizációt Magyarország elérte - közölte Bajnai Gordon, hozzátéve: a számok, azaz a forintárfolyam, a jegybanki alapkamat, a kamatfelár, magukért beszélnek. Felidézte, hogy ennek érdekében Európa legnagyobb, 1.200 milliárd forintos költségvetési korrekcióját kellett végrehajtani. De - fűzte hozzá - ennek keretében tartós kiigazítást jelentő strukturális változtatásokról is döntöttek.

Szavazás
Ön hogyan követi a választások eredményét? Szavazzon!
A kormány második céljával kapcsolatban a miniszterelnök úgy fogalmazott: megpróbálták a növekedés alapjait lerakni, hogy Magyarország "kinőhessen" az adósságcsapdából, és felnőhessen Európához, de a következő években sokkal több reformlépésre lesz szükség. A szerkezeti reformok között szólt a nyugdíjreformról, a szociális rendszert érintő változásokról és az adólépésekről.

A nyugdíjak kapcsán leszögezte: a rendszer a következő 30-40 évre fenntarthatóvá vált, de ez nem azt jelenti, hogy nem kellene új rendszert kitalálni, erre most lesz idő. A szociális rendszerről úgy vélekedett: nem teljes reformot csináltak, e területen még számos lépésre lesz szükség; amit tettek, az a "pénzmegtakarítás" mellett a munkára való ösztönzést szolgálta.

Az adórendszer átalakításának célja az volt, hogy a munkát állítsuk a társadalmi megbecsülés központjába - mondta a miniszterelnök. Mint mondta, minden, a kormány által szorgalmazott változásnak a célja az volt, hogy a foglalkoztatás strukturálisan átalakuljon.

A kormányfő a harmadik cél, a fájdalmas kevésbé elviselhetetlenné tételét szolgáló intézkedések között kiemelte a munkahelybővítésről, a lakhatás támogatásáról, a közbiztonság erősítéséről, a legelesettebbek védelméről és szélsőségek elleni fellépésről szóló lépéseket.

Bajnai Gordon úgy vélekedett: a magyar társadalom "válságállónak" bizonyult, képes volt ezt az egy évet komolyabb sztrájk, tűntetés nélkül végigcsinálni.

Kérdésre válaszolva Bajnai Gordon azt mondta: ma csodaváró hangulat van a társadalomban. A csodavárás és a reményvesztettség helyett azonban az egyetlen sikeres mód, hogy kijöjjön az ország a válságból, a szívós, tartós, fegyelmezett munka, amit utólag hívnak majd "gazdasági csodának" - fejtette ki.

Szerinte májustól politikai mandátummal jóval több cselekvési tér nyílik meg az új kormány előtt, de - fűzte hozzá - senki ne higgye, hogy annak a kabinetnek alapvetően más a mozgástere lesz a jelenleginél.

Orbán megelőzte a Fideszt - Vona nem tud kitörni
MDF: Bokros a legfelkészültebb!
"Orbán Viktor jövőképe maga a szocializmus"
Visszafordult a Jobbik
A választások után: növekedés és sok munkahely?

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG