1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Bár nyilván célszerű nyugdíjas éveinkre gondolva valamilyen előtakarékosságba fogni, azonban a hozzáférhetőség szempontjából sem mindegy, hogy ezt milyen formában tesszük
Bár nyilván célszerű nyugdíjas éveinkre gondolva valamilyen előtakarékosságba fogni, azonban a hozzáférhetőség szempontjából sem mindegy, hogy ezt milyen formában tesszük - egy váratlan pénzszűke bekövetkeztekor ugyanis nem megfelelő tervezés esetén könnyen előfordulhat, hogy pénzünkhöz nem, vagy csak jelentős többletköltséggel férhetünk hozzá

Változások a pénztárfrontokon
Nem alkotmánysértő a kamatadó

Amennyiben önkéntes nyugdíjpénztárban fialtatjuk pénzünket, akkor ahhoz elvileg legkorábban a 10 éves, úgynevezett várakozási idő elteltével juthatunk hozzá, de ekkor még csak a befektetéseken elért hozam lesz adómentes. A befizetett tagdíjak adómentességére további 10 évet kell várni, ugyanis a kötelező várakozási idő leteltét követő második évtől már kedvezménnyel vehető igénybe a nyugdíjszolgáltatásnak nem minősülő adóköteles kifizetés. Az ilyen címen történő kifizetés adómentes része évenként 10 százalékkal emelkedik, és a 20. évet követően válik adómentessé. Az adóköteles jövedelem után a pénztártag ráadásul az SZJA-adótábla szerint kiszámított teher mellett további 11 százalékos egészségügyi hozzájárulást is köteles fizetni.

Ha valaki csak megtakarítása egy részét veszi fel a tíz éves várakozás lejárta után, tudnia kell azt is, hogy a részleges kivétekre a hatályos szabályozás szerint csak három-három évente van mód. Nem lehet tehát évente igényelni az összeg egy részét.

11 százalékos egészségügyi hozzájárulást kell fizetnie a kifizetőnek az összevont adóalapba tartozó azon jövedelmek (pl. eaz egyéb jövedelmek) után, melyeket nem terhel járulékfizetési kötelezettség
Máshogy is lehet persze pénzhez jutni:az önkéntes nyugdíjpénztár tagja - a nyugdíjkorhatár betöltése, vagy a 10 éves várakozási idő letelte esetén - pénzintézeti kölcsön felvételekor fedezetként felajánlhatja ugyanis az egyéni számláján lévő összeg maximum felét, ehhez az összeget tagi lekötésként zároltatni kell. Ha a hitelező a lekötés terhére számol el valamit, akkor ez az összeg adóköteles lesz, tehát személyi jövedelemadót és százalékot EHO-t kell utána fizetni.

Megszűnő és átalakuló adókedvezmények
Eddig kevesen próbáltak nyeszészkedni

Ha bármilyen oknál fogva 10 év előtt szeretnénk pénzhez jutni, akkor erre az önkéntes kasszák esetében - amennyiben alapszabálya lehetővé teszi - a tagi kölcsön kínál lehetőséget. Azonban a nyugdíjpénztári tagi kölcsön is csak legalább három évnyi tagság után nyújtható, összege pedig nem haladhatja meg a kölcsönfelvétel időpontjában a tag egyéni számláján lévő összeg 30 százalékát, a kölcsön futamidje pedig maximum 1 éves lehet. Ha a tagi kölcsönt a pénztártag nem hajlandó visszafizetni, akkor a költségeket a kassza a tag egyéni számlájáról leemelheti. A leemelt hátralék ráadásul szintén a tag jövedelmének számít, ami után a már ismertetett módon SZJA-t és EHO-t kell fizetni. 

Amennyiben nyugdíjcélra valamilyen élet-. vagy nyugdíj biztosítást kötöttünk, a szerződés bármilyen - de nem a biztosítási esemény bekövetkezése miatti - okból történő megszűnése esetén a díjtartalékkal való elszámolás módját a maradékjogok adják meg. Maradékjog lehet a visszavásárlás lehetősége, a tartalék terhére felvehető kölcsön, illetve a díjmentesítes leszállítás is. Ezek a biztosított átmeneti, vagy tartós pénzzavarában hivatottak segíteni.

A biztosítási maradékjogból származó bevételből az a rész minősül kamatjövedelemnek, amely meghaladja a befizetett biztosítási díj összegét.

Ha valaki élet-, vagy nyugdjbiztosításával kapcsolatban SZJA-kedvezményt érvényesített, akkor azt 20 százalékkal növelten kell visszafizetni, ha valaki rendelkezési jogát (pl.visszavásárlás, megszüntetés, kötvénykölcsön bizonyos esetei) a szerződésskötést követő 10 éven belül gyakorolja. A vissszafizetési kötelezettség nem vonatkozik arra az összegre, amelynek a levonását megalapozó befizetés évének utolsón apjától számított három év a rendelkezési jog gyakorlásáig már eltelt.
Mindent az életbiztosításokról

Más a helyzet a nyugdíjelőtakarékossági számla esetében. Az itt befektetett összeghez adómentesen csak nyugdíjbamenetelkor juthatunk hozzá. Ennek ellenére - az önkéntes pénztárakkal ellentétben - a befektetett összeg akár teljes egészéhez akár 3 év elteltével is hozzáférhetünk, ami azonban azt is eredményezi, hogy az ilyen, nyugdíjszolgáltatásnak nem minősülő kifizetés adókötelessé válik.

Nyugdíjpénztárak összehasonlítása
További adózási tudnivalók

Ha ugyanis a számlatulajdonos nem igazolja a számlavezetőnek, hogy jogosult nyugdíjra, vagy ha a számlanyitástól még nem telt el legalább 3 év, akkor a befizetések, APEH-kiutalások és osztalékok feletti rész (a hozam) egyéb jövedelemnek minősül, ami szintén SZJA és EHO fizetési kötelezettséggel jár. Fontos tudni, hogy a nyugdíjasoknak is csak akkor adómentes a kifizetés, ha a számlanyitástól már legalább 3 év eltelt.

2006. szeptembertől ráadásul csak egyféle nyugdíjelőtakarékossági számla használható, ezt számlatulajdonosnak a számlavezetővel NYESZ-R jelzéssel kell elláttatnia. AZ APEH csak ilyen számlára utalja az adójóváírást és a hozam is csak ilyen számlán, a nyugdjszolgáltatás pedig csak ilyen számláról adómentes.

Nyugdíjpénztárak: bevállalósak a fiatalok
Önkéntes nyugdíjpénztárak: megfelezett adóelőny

Mint látható, a szabályozás jellemzően korlátozza és/vagy keményen bünteti, ha valaki az eredetileg megcélzott futamidő, vagy esemény (pl. nyugdíjba menetel) bekövetkezte előtt szeretne pénzéhez hozzájutni. Bizonyos esetekben a "normál módon" megszerzett bankbetét, állampapír, befektetési jegy, tőzsdei ügylet 20 százalékos forrásadójával szemben ugyanis - jövedelemtől függően - akár 36 százalékos SZJA-val és 11 százalékos EHO-val (összesen 47 százalékos terheléssel) is találkozhatunk.

Összefoglalva elmondható, hogy a hosszú távú, jellemzően nyugdjcélú megtakarítások szerkezetét érdemes alaposan, anyagi lehetőségeinkhez mérten, illetve nem várt eseményekkel (pl. munkahely elvesztése, anyagi helyzet romlása, családi tragédia) is számolva megtervezni. Amennyiben ugyanis a vállalt befizetéseket nem tudjuk teljesíteni, vagy éppen a befizetett összeg nagy részére szükségünk lenne, akkor nem megfelelő körültekintés esetén nehezen áthidalható, vagy áthidalhatatlan akadályokba ütközhetünk. Így célszerű lehet ennek elkerülése érdekében megtakarításaink egy részét (pl. annyit, amennyi egy néhány hónapos munkahelykeresési időszakra elegendő mindennapi életvitelünk folytatásához) likvid, azaz gyorsan és gyakorlatilag költségmentesen mobilizálható befektetésekben tartani.

Nyugdíjpénztárat választana? Kérdezze tanácsadónkat!
Befektetne? Forduljon szakértőnkhöz!

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG