Változások a pénztárfrontokon
Nem alkotmánysértő a kamatadó
Amennyiben önkéntes nyugdíjpénztárban fialtatjuk pénzünket, akkor ahhoz elvileg legkorábban a 10 éves, úgynevezett várakozási idő elteltével juthatunk hozzá, de ekkor még csak a befektetéseken elért hozam lesz adómentes. A befizetett tagdíjak adómentességére további 10 évet kell várni, ugyanis a kötelező várakozási idő leteltét követő második évtől már kedvezménnyel vehető igénybe a nyugdíjszolgáltatásnak nem minősülő adóköteles kifizetés. Az ilyen címen történő kifizetés adómentes része évenként 10 százalékkal emelkedik, és a 20. évet követően válik adómentessé. Az adóköteles jövedelem után a pénztártag ráadásul az SZJA-adótábla szerint kiszámított teher mellett további 11 százalékos egészségügyi hozzájárulást is köteles fizetni.
Ha valaki csak megtakarítása egy részét veszi fel a tíz éves várakozás lejárta után, tudnia kell azt is, hogy a részleges kivétekre a hatályos szabályozás szerint csak három-három évente van mód. Nem lehet tehát évente igényelni az összeg egy részét.
11 százalékos egészségügyi hozzájárulást kell fizetnie a kifizetőnek az összevont adóalapba tartozó azon jövedelmek (pl. eaz egyéb jövedelmek) után, melyeket nem terhel járulékfizetési kötelezettség |
Megszűnő és átalakuló adókedvezmények
Eddig kevesen próbáltak nyeszészkedni
Ha bármilyen oknál fogva 10 év előtt szeretnénk pénzhez jutni, akkor erre az önkéntes kasszák esetében - amennyiben alapszabálya lehetővé teszi - a tagi kölcsön kínál lehetőséget. Azonban a nyugdíjpénztári tagi kölcsön is csak legalább három évnyi tagság után nyújtható, összege pedig nem haladhatja meg a kölcsönfelvétel időpontjában a tag egyéni számláján lévő összeg 30 százalékát, a kölcsön futamidje pedig maximum 1 éves lehet. Ha a tagi kölcsönt a pénztártag nem hajlandó visszafizetni, akkor a költségeket a kassza a tag egyéni számlájáról leemelheti. A leemelt hátralék ráadásul szintén a tag jövedelmének számít, ami után a már ismertetett módon SZJA-t és EHO-t kell fizetni.
Amennyiben nyugdíjcélra valamilyen élet-. vagy nyugdíj biztosítást kötöttünk, a szerződés bármilyen - de nem a biztosítási esemény bekövetkezése miatti - okból történő megszűnése esetén a díjtartalékkal való elszámolás módját a maradékjogok adják meg. Maradékjog lehet a visszavásárlás lehetősége, a tartalék terhére felvehető kölcsön, illetve a díjmentesítes leszállítás is. Ezek a biztosított átmeneti, vagy tartós pénzzavarában hivatottak segíteni. A biztosítási maradékjogból származó bevételből az a rész minősül kamatjövedelemnek, amely meghaladja a befizetett biztosítási díj összegét. Ha valaki élet-, vagy nyugdjbiztosításával kapcsolatban SZJA-kedvezményt érvényesített, akkor azt 20 százalékkal növelten kell visszafizetni, ha valaki rendelkezési jogát (pl.visszavásárlás, megszüntetés, kötvénykölcsön bizonyos esetei) a szerződésskötést követő 10 éven belül gyakorolja. A vissszafizetési kötelezettség nem vonatkozik arra az összegre, amelynek a levonását megalapozó befizetés évének utolsón apjától számított három év a rendelkezési jog gyakorlásáig már eltelt. |
Más a helyzet a nyugdíjelőtakarékossági számla esetében. Az itt befektetett összeghez adómentesen csak nyugdíjbamenetelkor juthatunk hozzá. Ennek ellenére - az önkéntes pénztárakkal ellentétben - a befektetett összeg akár teljes egészéhez akár 3 év elteltével is hozzáférhetünk, ami azonban azt is eredményezi, hogy az ilyen, nyugdíjszolgáltatásnak nem minősülő kifizetés adókötelessé válik.
Nyugdíjpénztárak összehasonlítása
További adózási tudnivalók
Ha ugyanis a számlatulajdonos nem igazolja a számlavezetőnek, hogy jogosult nyugdíjra, vagy ha a számlanyitástól még nem telt el legalább 3 év, akkor a befizetések, APEH-kiutalások és osztalékok feletti rész (a hozam) egyéb jövedelemnek minősül, ami szintén SZJA és EHO fizetési kötelezettséggel jár. Fontos tudni, hogy a nyugdíjasoknak is csak akkor adómentes a kifizetés, ha a számlanyitástól már legalább 3 év eltelt.
2006. szeptembertől ráadásul csak egyféle nyugdíjelőtakarékossági számla használható, ezt számlatulajdonosnak a számlavezetővel NYESZ-R jelzéssel kell elláttatnia. AZ APEH csak ilyen számlára utalja az adójóváírást és a hozam is csak ilyen számlán, a nyugdjszolgáltatás pedig csak ilyen számláról adómentes.
Nyugdíjpénztárak: bevállalósak a fiatalok
Önkéntes nyugdíjpénztárak: megfelezett adóelőny
Mint látható, a szabályozás jellemzően korlátozza és/vagy keményen bünteti, ha valaki az eredetileg megcélzott futamidő, vagy esemény (pl. nyugdíjba menetel) bekövetkezte előtt szeretne pénzéhez hozzájutni. Bizonyos esetekben a "normál módon" megszerzett bankbetét, állampapír, befektetési jegy, tőzsdei ügylet 20 százalékos forrásadójával szemben ugyanis - jövedelemtől függően - akár 36 százalékos SZJA-val és 11 százalékos EHO-val (összesen 47 százalékos terheléssel) is találkozhatunk.
Összefoglalva elmondható, hogy a hosszú távú, jellemzően nyugdjcélú megtakarítások szerkezetét érdemes alaposan, anyagi lehetőségeinkhez mérten, illetve nem várt eseményekkel (pl. munkahely elvesztése, anyagi helyzet romlása, családi tragédia) is számolva megtervezni. Amennyiben ugyanis a vállalt befizetéseket nem tudjuk teljesíteni, vagy éppen a befizetett összeg nagy részére szükségünk lenne, akkor nem megfelelő körültekintés esetén nehezen áthidalható, vagy áthidalhatatlan akadályokba ütközhetünk. Így célszerű lehet ennek elkerülése érdekében megtakarításaink egy részét (pl. annyit, amennyi egy néhány hónapos munkahelykeresési időszakra elegendő mindennapi életvitelünk folytatásához) likvid, azaz gyorsan és gyakorlatilag költségmentesen mobilizálható befektetésekben tartani.
Nyugdíjpénztárat választana? Kérdezze tanácsadónkat!
Befektetne? Forduljon szakértőnkhöz!