1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az "OMV-Mol csata" újabb fejezetét részletesen taglaló szerdai osztrák lapok két körülményben többé-kevésbé egyetértenek: egyfelől a politikát nem lehet kizárni az ügyből, másfelől megjósolhatatlan, hogy mi lesz a küzdelem kimenetele.
Az "OMV-Mol csata" újabb fejezetét részletesen taglaló szerdai osztrák lapok két körülményben többé-kevésbé egyetértenek: egyfelől a politikát nem lehet kizárni az ügyből, másfelől megjósolhatatlan, hogy mi lesz a küzdelem kimenetele.

A Die Presse kommentátora abból indul ki, hogy baráti fúzióra gyakorlatilag semmi esély. "Bármennyire irtózzon is Wolfgang Ruttenstorfer az "átvétel" szó használatától, ez az egyetlen lehetőség, hogy közös fedél alá hozza a két céget. Pontosan ez is a szándéka. És vele együtt az osztrák politikai vezetésnek is. A magyarok nem akarják a másodhegedűs szerepét játszani, és átengedni a hatalmat az osztrákoknak. Mindkét oldal olyan messzire ment már el, ahonnan nincs visszaút. Az egyikük vérző orral fog távozni." - írta.

A Der Standard elemzője szerint a célul kitűzött egyesülés mélyen politikai ügy is. Példaként felhozta, mit történne, ha egy külföldi cég "meghívná" az OMV osztrák gáz- és olajipari konszernt, hogy szolgálatkészen vesse alá magát neki. Az amúgy egymással folyton marakodó kormányzó és az ellenzéki pártok garantáltan egységesen lépnének fel ebben az ügyben: a próbálkozást feltétlenül meg kell akadályozni, az OMV-nak osztrák kézben kell maradnia.

Megítélése szerint az összevonás a részvényesek számára bizonyára haszonnal járna, a fogyasztókéra már kevésbé. "Jelenleg azonban minden függőben van. A budapesti kormány beleegyezése nélkül semmi sem történhet, legalábbis nem egyhamar. A kormány vétójoggal rendelkezik, ami a Mol-nál érvényben lévő szavazati korlátot illeti. A megkötés státusa azonban bizonytalan, mert nem EU-konform. Mindenesetre az OMV-nak mély lélegzetet kell vennie, ha az átvételre tett kísérletéből győztesen óhajt kikerülni" - vélekedett.

A WirtschaftsBlatt gazdasági lap kommentátora már tegnap este közzétett írásában úgy ítélte meg, hogy mindaddig, amíg a Mol menedzsmentje maga mögött tudhatja a kormány támogatását, az átvétel szinte lehetetlen. "Az, hogy Bécs ebben az ügyben fellármázza az EU-bizottságot, következetes lépésnek tekinthető Ausztria részéről. Egy OMV-ellenes törvény nem fog tetszeni a brüsszeli hatóságoknak. Mindez azonban csak azt jelzi, hogy mennyire bonyolult a helyzet. A végén fog kiderülni, hogy a feltehetően évekig elhúzódó csatában ki bírta jobban idegekkel" - hangoztatta.

A Kurier kommentátora aláhúzta, hogy Ausztriában ugyanolyan heves ellenállást és felzúdulást váltana ki, ha fordított lenne a helyzet, és a Mol akarná lenyelni az OMV-t. "A nagy ipari cégek tulajdonlását illetően a protekcionizmus, amelynek elméletileg a belső piac létrejöttével meg kellett volna szűnnie, EU-szerte él és virul - sőt jobban, mint valaha. Ha az OMV tovább fokozza a nyomást a Mol megszerzésére, a puska könnyen visszafelé sülhet el" - figyelmeztetett.

A tekintélyes svájci újság, a Neue Zürcher Zeitung két megjegyzést fűzött az ügyhöz. Egyrészt kérdésesnek minősítette, hogy az OMV-nak sikerülhet megbuktatnia a Mol-nál érvényben lévő szavazati jog korlátozását, másrészt nem tartotta valószínűnek, hogy a Mol-t körülvevő fal belátható időn belül ledőlhet.

A Mol volt a tőzsdei főszereplő
A Mol alázza az OMV-t
Ruttenstorfer: 9 milliárd euró a Mol-OMV fúzióra
Az OMV még tartogat meglepetéseket (hanganyag)

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG