Az Európai Bizottság energiatakarékossági célból szeretné általánossá tenni ezeknek a berendezéseknek a használatát. Az ilyen mérőórák képesek arra, hogy automatikusan tájékoztassák a szolgáltatót a kliensek fogyasztásának részleteiről, ám a Madridban a magánélet védelméről rendezett tanácskozás résztvevői felhívták a figyelmet arra is, hogy a készülékek az ügyfelek magánéletébe történő beavatkozásra szolgáló eszközökké is válhatnak.
Elias Quinn, a Coloradói Egyetem energetikai és környezetbiztonsági szakértője szerint az sem kizárt, hogy az elektromos művek eladhatják az ily módon gyűjtött adatokat.
Az új mérőórák például képesek jelezni, ha valaki gyakran felgyújtja éjjel a villanyt, vagyis álmatlanságban szenved, ami fontos lehet az altatókat gyártó gyógyszerlaboratóriumok számára. A biztosítók számára nem érdektelen, hogy kik azok, akik késő éjszaka, a szórakozóhelyek zárása után érnek haza: egy ilyen listával a kezükben megpróbálhatnák emelni a feltehetően alkoholt is fogyasztó éjszakázók biztosítási díját. Az emberek azonban nincsenek tudatában ezeknek a "másodlagos" lehetőségeknek.
Az Európai Unió az éghajlat felmelegedése elleni küzdelem keretében szeretné felgyorsítani az intelligens mérőórák bevezetését, feltételezi ugyanis, hogy a korszerű eszközök révén jobban tájékozódott ügyfél erőteljesebben csökkentené fogyasztását. Az Európai Parlament áprilisban azt a célt tűzte ki, hogy 2020-ra a háztartások 80 százalékát lássák el ilyen mérőórákkal.
Ezen a téren jelenleg Olaszország jár az élen, ott már az otthonok 85 százalékában működnek ilyen eszközök, míg Franciaországban 25 százalék az arány az amerikai Future of Privacy adatvédelmi társadalmi szervezet kimutatása szerint. Az Egyesült Államokban eddig 8 millió „értelmes mérőórát” szereltek fel, és a cél 2012-ig 52 millió berendezés szolgálatba állítása.
Az amerikai szervezet szakértője, Christopher Wolf szerint a következő kérdéseket kellene világosan tisztázni: milyen információkat gyűjthet rólunk egy-egy vállalat; milyen adatok szükségesek igazán a számára; és mennyi ideig, milyen feltételek között tarthatja meg ezeket az értesüléseket.
Elias Quinn mindazonáltal úgy véli, hogy az intelligens mérőórák előnyei jelentősebbek, mint a bevezetésükkel járó kockázatok a fogyasztók számára. Ő is fontosnak tartja azonban, hogy a törvények szigorúan szabályozzák a mérőórák által gyűjtött adatok felhasználását, esetleges továbbadását.
Áramár: benne vagyunk a top 10-ben
Energia: védje környezetét és pénztárcáját
Áramtőzsde: eltűnhetne az irreális áramár
Milliókat is spórolhat a villanyszámlán!
Drágább lesz az áram - de mennyivel?
MTI