1p
Elemzői körökben ismét divatossá vált egy évszám: 1929, a nagy gazdasági depresszió kiindulópontjának tekintett Wall Street-i krach éve. A londoni elemzői közösségben azonban a jelenlegi válság kezdete óta óvatosan bánnak az összehasonlítással, rámutatva a kirívó különbségekre.
Elemzői körökben ismét divatossá vált egy évszám: 1929, a nagy gazdasági depresszió kiindulópontjának tekintett Wall Street-i krach éve. A londoni elemzői közösségben azonban a jelenlegi válság kezdete óta óvatosan bánnak az összehasonlítással, rámutatva a kirívó különbségekre.

Az amerikai recessziót - esetleg súlyos recessziót - sok nagy londoni ház jósolja, de a 30-as évekhez hasonló depresszióval a citybeli elemzők zöme nem számol, elsősorban azért nem, mert össze sem lehet hasonlítani az amerikai háztartások jelenlegi foglalkoztatási és vagyoni helyzetét a nyolc évtizeddel ezelőttivel.

Az 1920-30-as évek depressziójának idejére vetítve az átlagos amerikai munkanélküliségi ráta 25 százalékos volt; jelenleg 6 százalék felett jár ugyan, ami az utóbbi évtized átlagában magas, mégis alacsonyabb a legtöbb európai uniós országénál.

Az amerikai fogyasztó emellett - nemzetgazdasági szinten - továbbra is nagyon gazdag. Az amerikai háztartások összvagyona a Moody´s Investors Service nemzetközi hitelminősítő adatai szerint meghaladja az 50 ezer milliárd dollárt; ez az éves amerikai GDP-értéknek majdnem a négyszerese.

Más kérdés, hogy a tőzsdei befektetések és főleg az ingatlantulajdonok piaci értékének mostani zuhanása - a legújabb adatsorok szerint az amerikai ingatlanpiaci áresés üteme a múlt hónapban, éves összevetésben 16 százalékos volt, ami rekord - nemcsak a piaci hangulatot rontja, de növeli a fogyasztásra nehezedő kockázatot is, mivel - ahogy a Moody´s Economy, a Moody´s Investors Service gazdaságelemző szolgálata e héten kiadott legutóbbi elemzésében fogalmazott - a fogyasztók emiatt "kevésbé gazdagnak érzik magukat".

A Moody´s Economy szerint "most már nagyon valószínű", hogy az amerikai gazdaság növekedése az idei utolsó és a jövő évi első negyedévben negatív lesz - vagyis technikai értelemben recesszió következik -, és ha a piaci viszonyok nem rendeződnek gyorsan, "hosszú és mély recesszió" is fenyegetheti az amerikai gazdaságot. A ház közgazdászai hozzáteszik: a pénzügyi felfordulás legújabb fejleményei nyomán most már a világgazdaság egésze is "nagyon közel van" a recesszióhoz.

Az amerikai és a globális recessziót más nagy londoni házak is jósolják.

Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
A Barclays Capital, a brit Barclays bankcsoport londoni befektetési részlege minapi elemzésében azt írta: a teljesen hozzáférhetetlenné váló, vagy meredeken dráguló hitelek miatt immár azonnali az adósi leállások globális megugrásának kockázata, mivel az adósok a likviditáspiac befagyása nyomán képtelenek kötelezettségeik refinanszírozására.

A ház szerint most már "nagyon gyorssá vált a visszaszámlálás egy drámaian rossz gazdasági végkimenetel felé". A jelenlegi válság ugyanis, ha nem kezelik, nem fizetővé válások és banktőke-lemorzsolódások önmagát erősítő örvényévé válik, és "heteken belül" mély recessziót okozhat, állt a londoni bank elemzésében.

A JP Morgan bankcsoport Londonban kiadott heti globális makrojelentéseinek legutóbbi összeállítása szerint a ház meredeken rontotta a következő negyedévekre szóló amerikai növekedési előrejelzését. A most véget ért harmadik negyedévre az eddig várt fél százalékos éves növekedés helyett zéró növekedéssel, az idei negyedik és a jövő évi első negyedévben pedig egyaránt fél százalékos GDP-visszaeséssel számol, a korábbi 1,0, illetve 2,0 százalékos növekedési prognózis helyett.

Az 1920-30-as évek depressziójának megismétlődését azonban a City nem jósolja.   

Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző háza - havonta kiadott világgazdasági prognózisaiban rendre azt írja: az 1929-ben kezdődött gazdasági visszaesést nem elsősorban a meredek tőzsdei korrekció okozta - az 1987-es krach például súlyosabb volt -, hanem az akkori pénzügypolitika "látványos kudarca". A Federal Reserve - az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbank-hálózat - ugyanis, amely a visszaesés ellenére mereven ragaszkodott az aranystandard fenntartásához, egészen 1931-ig folytatta a monetáris szigorítást.

Ma azonban rendkívül valószínűtlen, hogy a Fed ugyanezeket a hibákat megismételné. A Federal Reserve élén, Ben Bernanke személyében, a 30-as években bekövetkezett Nagy Depresszió történetének egyik vezető szakértője áll, és a bank - agresszív kamatcsökkentéseivel és igen aktív pénzpiaci intervencióival - már eddig is demonstrálta, hogy bármely szükséges lépést kész megtenni az új depresszió elkerülésére, vélik az EIU londoni elemzői.

Európa alatt még nem ég a talaj 
Kincset érő ötlet: hova menekülhet a pénz a válság elől?
Nem gyógyul a seb: tovább folyt a vér a tőzsdén
Berántotta a válság a nálunk is jelenlévő bankot
A fulladástól megvéd, de másra nem jó a mentőöv 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG