1p
Az Európai Bizottság elnöke szerint a magyar elnökség alatt történtek fontos lépések is az Unióban. Barroso tiszteletben tartja, hogy Magyarország nem írja alá az Euró Plusz Paktumot - interjú az EB elnökével az Európa-nap alkalmából
A magyar elnökség idején fontos lépések történtek az európai gazdaság megerősítésére, mondta José Manuel Barroso a május 9-i Európa-nap alkalmából a magyar elnökség hivatalos oldalának, az eu2011.hu-nak adott interjújában. Az Európai Bizottság elnöke bízik abban, hogy Horvátországot hamarosan az EU tagjaként üdvözölhetik, és érdeklődéssel várja a magyar elnökség romastratégiáról szóló jelentését. Az energiapolitika jövőjéről azt mondta, a Bizottság nem népszerűsíti a nukleáris energiát, és az egyes tagállamok döntésén múlik, hogy milyen különböző forrásokból elégítik ki energiaszükségleteiket.

- Magyarország immár több mint négy hónapja az EU Tanácsának elnöke. Hogyan értékelné a magyar elnökségből eddig eltelt időszakot?

- Európa fontos előrelépést tett a mostani elnökség alatt: levonta a gazdasági válság tanulságait, és erősebb európai gazdaságot épít a jövő számára. A legnagyobb lépés a gyors és lényegi előrehaladás a gazdasági kormányzásról szóló hat jogszabálytervezetben. Ha erről a csomagról sikerül formálisan megegyezni, az eurózóna 1999 óta működő egységes monetáris politikáját erős gazdasági és költségvetési koordináció fogja kiegészíteni. A gazdasági és monetáris unió végre két lábon fog állni.
Hadd említsek meg négy másik fontos kezdeményezést, amelyben valódi előrelépés történt. Először is megegyezés született a közös uniós szabadalmi rendszer létrehozásáról - megerősített együttműködési eljárással. Ez politikailag nehéz döntés volt, de meggyőződésem, hogy megnyitja az utat a szellemi tulajdonjogok költséghatékonyabb európai védelme előtt, és segít innovációbarátabbá tenni földrészünket.
Másodszor: döntés született az EU energiainfrastruktúrájának modernizálásáról, amely versenyképességünk erősítésének egyértelmű előfeltétele. Harmadszor: a polgári kezdeményezésről szóló rendelet véglegesítése segít abban, hogy az emberek olyan módon vehessenek részt az európai döntéshozatalban, mint korábban soha. Végül pedig: a betegjogokról és a határon átnyúló egészségügyi szolgáltatásokról szóló irányelv segíteni fogja polgárainkat annak megértésében, hogyan lehet igénybe venni orvosi kezeléseket egy másik tagállamban.

- A magyar EU-elnökség számára fontos, hogy a mandátumunk végéig Horvátország lezárja a csatlakozási tárgyalásokat.

- A bővítés területén előrelépés történt, különösen Horvátország esetében. Szeretném teljesen egyértelművé tenni: a Bizottság már várja, hogy Horvátországot az EU 28. tagállamaként üdvözölhesse.  A horvát EU-csatlakozás látótávolságban van, de egy végső erőfeszítésre még szükség van. Ahogy azt nemrégiben nyugat-balkáni látogatásomon is megismételtem, az EU teljesíteni fogja a tagjelölt és potenciális tagjelölt országok felé tett vállalásait, feltéve, hogy azok cserében teljesítik kötelezettségeiket a reformok terén. Végül is ezen országok vezetőinek és polgárainak kell meghatározniuk, milyen ütemben kívánnak csatlakozni Európához. 



- Említette azokat az intézkedéseket, amelyek az európai gazdaság megerősítését célozzák, ez az elnökségnek is egyik célkitűzése. Ön szerint most jó úton halad Európa, és túl vagyunk a gazdasági válságon?

- Komolyan hiszek abban, hogy Európa most jó úton halad – bár a válság hatásai sajnos Európa-szerte sok polgár és vállalkozás számára még egy ideig érezhetők lesznek. A Bizottság jelenleg erre az évre az EU-ban 1,8 százalékos GDP-növekedést prognosztizál, ami azt jelenti, hogy az őszi előrejelzésünket felfelé korrigáltuk. A belső keresletnek a kilábalás támogatásában játszott szerepe erősödni látszik, ami segíteni fog abban, hogy a növekedés kiegyensúlyozottabb és fenntartható legyen.
A munkanélküliség vegyesebb képet mutat: egyes országokban csökken, másokban viszont elfogadhatatlanul magas maradt. Mi szerepet vállalunk a probléma kezelésében azzal, hogy a tagállamokat versenyképességük javítására, munkaerőpiacaik modernizálására, közpénzügyeik rendbetételére ösztönözzük. Ez az egyetlen módja, hogy elősegítsük a foglalkoztatás fenntarthatóságát.

- Jobban felkészült most az EU az esetleges új válságokra, mint korábban?

- Igen. Meggyőződésem, hogy ebből a válságból levontuk a tanulságokat. Megértettük, hogy gazdaságaink milyen nagymértékben függenek egymástól. Ma nem csupán az úgynevezett „föderalisták” sürgetnek erősebb gazdasági kormányzást, hanem a piacok is. Ennek megfelelően jártunk el.



- Az egy országcsoportra vonatkozó speciális Európaktum elfogadása után nem érzékeli úgy, hogy egy bizonyos megosztottság, egy „kétszintű” unió felé indultunk el?

- Az Euró Plusz Paktumról az eurózónához tartozó országok döntöttek, de a megállapodás nyitva áll a többi tagállam előtt is. Hat eurózónán kívüli ország csatlakozott is. A paktum semmi esetre sem ássa alá vagy gyengíti az EU egészének vállalásait a strukturális reformokkal vagy a költségvetési konszolidációval kapcsolatban, hanem támogatja és kiegészíti ezeket.
Ha az Euró Plusz Paktum kizárta volna az eurózónán kívüli tagállamokat, vagy pusztán kormányközi megállapodásként jött volna létre, akkor aggályaim lettek volna. Szerencsére azonban biztosítani tudtuk, hogy ez ne így történjen. A paktum egyértelműen kimondja, hogy erősíteni fogja az EU meglévő gazdasági kormányzását, és hogy a Bizottságnak erős, központi szerepe lesz a vállalások figyelemmel kísérésében és végrehajtásában.

- Magyarország úgy döntött, hogy nem csatlakozik az Euró Plusz Paktumhoz. Erről mi az ön véleménye?

- Az Euró Plusz Paktum politikai akarat kifejezése, nem jogi kötelezettség. Magyarország azt választotta, hogy nem csatlakozik, és én tiszteletben tartom ezt a választást.

- Az elnökség egyik prioritása, egyben Európa számára rendkívül fontos ügy az energiabiztonság. A japán fukusimai atomerőműnél kialakult helyzet következtében számos kormány gondolta újra az atomenergiáról alkotott véleményét. Hogyan befolyásolják a legutóbbi események az unió energiapolitikáját?

- Mindenekelőtt: nem csak a fukusimai baleset után kezdtünk el foglalkozni az atomerőművek biztonságával. Márciusban döntés született arról, hogy a Bizottság – a tagállamokkal és a nemzeti szabályozó hatóságokkal együtt – stressztesztet készít elő az európai atomerőművek számára. Biztonsági garanciákra van szükségünk a műszaki hibák ellen, és vészforgatókönyvekre arra az esetre, ha minden biztonsági rendszer kudarcot vallana. Még ebben az évben az EU összes nukleáris létesítményében szigorú kockázat- és biztonsági elemzést végzünk, és – a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségen és a G-20 csoporton keresztül – arra törekszünk, hogy a többi ország is hasonló kötelezettséget vállaljon.

EU2011.hu, Privátbankár.hu

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG