
A svájci újság szerint az ilyesmire kétféle módon lehet reagálni. Az egyik az, hogy az ember hátat fordít neki, megjegyezve a gyalázkodó írás szellemi jelentéktelenségét, és napirendre tér a téma fölött. Sok esetben nyilván helyes ez a taktika. Cikkével azonban Bayer fontos határt lépett át - írta több mint száz magyar értelmiségi a Magyar Hírlapot kiadó Széles Gábornak címzett nyílt levélben.
Válaszában Széles védelmébe vette Bayert, és nyilvános vitára inspiráló írásnak minősítette az inkriminált cikket. Ez utóbbi fölvetést a Neue Zürcher Zeitung a riposzt talán legaljasabb pontjának minősíti, föltéve a kérdést: vajon mire szolgáltasson alkalmat egy ilyen zagyvalék? Új vitára arról, hogy állítólag maguk a zsidók tehetnek a népszerűtlenségükről? A "magyarság" jelleméről és erényeiről? Vagy arról a kérdésről, meddig szabad elmenni a zsidóság elleni harc terén?
Az efféle viták alkalmával a nem szélsőséges magyar jobboldal részéről mindig ugyanazok a kifogások hangzanak el: nem tisztességes dolog a mérsékelt jobboldalt az antiszemiták és a szélsőjobboldaliak mellé állítani. Nem tisztességes az sem, ha valaki nem az egykori kommunistákat nevezi a valódi gazembereknek, és nem mutat rá arra, hogy az olyan "vadhajtások", mint a gárda vagy az őrsereg, mintegy válaszként jöttek létre a baloldal hazugságaira és pocsék kormányzására. És általában is tisztességtelen dolog ilyeneket megírni, mert ezek hamis képet festenek a külföld szemében Magyarországról.
A svájci újság szerint főleg az utóbbi kifogást érdemes komolyan venni. Magyarország se nem rasszista, se nem antiszemita ország, hanem az EU-n belüli, meglehetősen szilárd demokrácia, amelyet sem jobbról, sem balról nem fenyeget a megdöntés veszélye. A Bayeréhez hasonló verbális kisiklások ma még kivételt jelentenek, és semmi közük sincs a politikai osztály nagy részének önképéhez. Az is igaz, hogy a szocialisták súlyos kárt okoztak az országnak: szociáldemokrata frázisaik sem képesek elfedni azt a tényt, hogy évek óta becstelen, helyenként maffiaszerű eszközökkel őrzik a hatalmukat. Alighanem a szocialisták kudarcának egyik közvetett következménye lehet a bűnbakok utáni növekvő szükséglet - és mint mindig, most is a zsidók azok, akik kapóra jönnek a gyűlölet prófétáinak. Ám az, hogy az egykori kommunisták egyik botránytól a másikig támolyognak, nem az ő sajátságuk: botrányokra minden magyar párt szolgáltat példát, méghozzá lesújtó rendszerességgel - mutat rá a Neue Zürcher Zeitung.
"Az egyik párt bűnei nem igazolják a másikéit. Magyarország hírnevét az olyanok rontják, mint Bayer, nem pedig a nemzetközi sajtó, amely hírt ad róluk. A különböző gárdák nacionalista tevékenységét az ex-kommunisták működésével mentegetni: dőreség. Ezek a csoportok olyan jelképeket és egyenruhákat viselnek, amelyek a nemzetiszocialista, rabiátusan antiszemita nyilaskeresztesekre emlékeztetnek; fajgyűlöletet hirdetnek, fellépéseikkel félelmet és rettegést idéznek elő, elsősorban a romák körében. A Fidesz iránt érzett túlzott sajnálat pedig ebben a kérdésben abszolút helytelen. Nem a rosszindulatú médiumok teremtenek összefüggést a Bayerhez hasonló emberek és a fiatal demokraták között, hanem maguk a fiatal demokraták" - írta a svájci tudósító, megemlítve: a Fidesz március 30-án tartott születésnapi ünnepségének egyik szónoka éppen Bayer Zsolt volt.
A cikkíró úgy látja: a Fidesz elnöke következetesen próbál a jobboldali tábor egy részének, az "igen kétes, nacionalista és rasszista szélsőségekre hajlamos klientúrának a kedvében járni. Ennek érdekében újra meg újra elhagyják a száját homályos, lelkesedő vagy féligaz kijelentések a magyar azonosságról és történelemről. Orbán álszemérem nélkül találkozik és fényképezkedik az intolerancia vezéralakjaival, mint Bayer. Liberális megfigyelők hajlamosak az ilyesmit "nem komolyan venni, vagy pedig nem felfújni".
Ám ez tévedés, és annál sajnálatosabb, mert a Fidesz az utóbbi időben sokkal egyértelműbben elhatárolódik a szélsőjobbtól, mint például 2006 őszén. A párt, úgy tűnik, azon fáradozik, hogy illemtudóan beilleszkedjék abba a fősodorba, amelyet Bayer annyira megvet. Mint az Orbán és Bayer közötti kapcsolatok mutatják, a Fidesz eközben továbbra is kacérkodik a jobbszéllel. Ezzel fel kell majd hagynia. Az olyanok, mint Bayer, nemcsak a pártot járatják le, de Magyarországot is" - mutatott rá a Neue Zürcher Zeitung.
Péntek esti tüntetések előállításokkal
Péntek délutáni tüntetés Schröderrel és Tomcattel
Március 15. békés volt - de mi lesz később?
Érdekes orosz kommentár március 15-éről
MTI