Az MTI értesülései szerint ezeket a javaslatokat viszi a miniszterelnök hétfőn este az MSZP elnöksége, majd a frakció elé, hogy a szocialistáktól mandátumot kapjon a keddi, általa kezdeményezett ötpárti megbeszélésre. Az egyeztetést azért hívta össze Gyurcsány Ferenc, hogy konzultáljon a parlamenti pártok képviselőivel arról, mivel értenek egyet, mit tudnak támogatni, és mit nem a Nemzetközi Valutalappal kötendő megállapodásban.
Az MTI úgy tudja: az IMF elvárása az, hogy a készenléti hitelért cserébe Magyarország nagyjából 300 milliárd forintos kiadáscsökkentést hajtson végre jövőre, és ne GDP-növekedéssel, hanem lassulással kalkuláljon.
A miniszterelnök az elmúlt hetekben többször beszélt arról, hogy az államnak a 2009-re tervezett 300 milliárd forintnál, ha lehet, még több tartalékot kell képeznie, hogy - amennyiben szükséges - be tudjon avatkozni, és meg tudja a védeni a magyar embereket és cégeket a pénzügyi válság hatásaitól.
Az MTI információi szerint a kormányfő többféle lehetőséget kínál pártjának. A köztisztviselők esetében - a javaslat szerint - a kormány 2009-re nem garantálná, hogy kapnak 13. havi illetményt, vagyis ennek a forrását nem szerepeltetnék a jövő évi büdzsében. (A 13. havi illetmény kifizetésének módja éppen 2009-től változna, idén ugyanis még havi részletekben, jövőre pedig decemberben egy összegben kapnák ezt a juttatást.) A közszféra dolgozói átmenetileg jutalmat sem kaphatnának.
Az MTI értesülései szerint a 13. havi nyugdíj esetében több számítási módszer is a szocialisták elé kerül. Az egyik elképzelés szerint szűkebb kör kapná, mint most, vagyis csak azok lennének erre jogosultak, akik valóban inaktívak, és elérték a nyugdíjkorhatárt. Egy másik javaslat a 13. havi nyugdíj összegét maximalizálná, azaz a magas nyugdíjjal rendelkezők kevesebbet kapnának, mint most.
A miniszterelnök kedden az érdekképviseletekkel, majd az öt parlamenti párt képviselőivel konzultál, szerdán pedig a kormány tárgyalja - az egyeztetések során összeálló - csomagot.
A jövő évi költségvetés napokban benyújtott, második változata helyett a kormány nem nyújt be újat, hanem módosító indítványokkal szabja újra át a javaslatot. A költségvetés módosulása az oka annak is, hogy az úgynevezett plafontörvény hétfői részletes vitáját elhalasztották.
A pénzügyi válság miatt újra kellett gondolni a jövő évi költségvetést. Ön elsősorban hol spórolna? Szavazzon! >> |
A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege már az IMF-megállapodás hétfői híre előtt, több elemzésében is azt írta: Magyarország - az euróövezeti jegybank (EKB) 5 milliárd eurós devizaswap keretén felül - a IMF-től szükség esetén akár 10-12 milliárd dollár kölcsönt is kaphat, és ez együtt már több mint elégséges a jövő évi külső törlesztések és a folyómérleg-hiány fedezéséhez, úgy, hogy a devizatartalékok "több mint a fele még meg is marad".
Az elmúlt napokban szakértők 10-12,5 milliárd dollárra becsülték az IMF hitelkeret nagyságát, amire Magyarország számíthat. Ami az IMF által nyújtandó készenléti hitel feltételeit illeti, úgy gondolták, hogy az várhatóan az államháztartási hiány további csökkentését, költségvetési plafon kitűzését és a nagy elosztási rendszerek karcsúsítását és reformját foglalja magába.
A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató londoni részlegének elemzői úgy vélték: valószínűtlen, hogy az IMF Magyarország esetében ragaszkodni fog további nagyarányú költségvetési megszorításokhoz - a szükséges menetrendet megszabja az érvényes EU-s konvergenciaprogram -, inkább olyan szerkezeti jellegű intézkedésekre összpontosít, mint például a költségvetési kiadási plafon törvénybe iktatása.
Izland a skandinávoktól is segítséget kér
Izland miniszterelnöke bejelentette, hogy a többi - négy - skandináv államtól is pénzügyi segítséget kér. Geir Haarde kölcsönök felvételét említette a Helsingin Sanomat című lapnak, amelyeknek összegét nem kívánta megnevezni. Egyes jelentések szerint ez 4 milliárd dollár körüli lehet, mindazonáltal a kormányfő nem feltétlenül a skandináv államoktól vár segítséget.
Izland eddig 2,1 milliárd dolláros hitelmegállapodást kötött a Nemzetközi Valutaalappal. Az ország, a miniszterelnök szerint, várt volna támogatást Nagy-Britanniától és az Egyesült Államoktól is, de mikor ezekre nem érkezett érdemi válasz, akkor Oroszországhoz fordult. Utóbbi esetében egy négymilliárd eurós hitelmegállapodás lehetősége merült fel, de a megállapodás eddig nem jött létre.
A skandináv országok "mentőövéről" a héten folynak tárgyalások: a globális pénzügyi válság megvitatására Helsinkiben találkoznak a skandináv kormányfők.
IMF: 12,5 milliárd dollárról suttognak
Magyarország megmenekült? Hatalmas pénzekről beszélnek
Simor végigtolná a fűnyírót a szociális rendszeren
Veres: Nem fenyeget államcsőd
Erőt adott a forintnak az IMF-megállapodás
Mindenki egyért: Európa összefog Magyarországért?
Magyarország megmenekült? Hatalmas pénzekről beszélnek
Gyurcsány megint találkozót szervez
A pazarlás miatt tombol a válság Magyarországon
MTI