Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője azt mondta: úgy látszik, hogy a forint árfolyama átlépte azt a szintet, amit a jegybank tolerálni tudott volna. Meglepő volt a lépés, de az elmúlt napok piaci eseményei alapján várható volt, hogy az MNB elgondolkozik azon, mi okoz nagyobb kockázatot, ha lép, vagy ha nem - tette hozzá. Nyeste Orsolya szerint a jegybank az árstabilitás iránti elkötelezettségét hangsúlyozza ezzel a lépéssel. Hozzátette: a kamat emelése biztosabbá teszi azt a várakozást, hogy a forint egy erősebb, a gazdaság fundamentumaival összhangban lévő sávban mozogjon.
Azonnali hatásként a forint 278 forint körüli szintről 272 forintra erősödött az euróval szemben, nem sokkal később azonban ismét elérte a korábbi gyenge árfolyamot. |
Jobbágy Sándor jelentős intézkedésnek nevezte azt is, hogy a jegybank amellett, hogy 300 bázisponttal emelte az alapkamatot, szűkítette az egynapos jegybanki hitel és betét kamata közötti kamatfolyosót is. Ez megdrágítja a külföldi befektetők számára olyan pozíciók felvételét, amelyekkel a forintgyengülésre lehet spekulálni.
Kuti Ákos, a Cashline Értékpapír Zrt. elemzője szerint első pillanatban "megőrült" a piac, erősödött a forint, de azután visszapattant. Szerinte kicsit elkésett a jegybank lépése, mert ez érdemben nem csökkenti a bizalmatlanságot. A fundamentumokon az javítana, ha további drasztikus kiadáscsökkentésről intézkedne a kormány. Egyes vélemények szerint akár nulla hiányt mutató költségvetésre lenne szükség, tételes kiadáscsökkentéssel - mondta az elemző.
Vizkelety Péter, a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője szerint egyelőre korai lenne megmondani, hogy elégséges-e a jegybank lépése. A döntés után a forint árfolyamának alakulása is azt mutatja, hogy rövid távon nem volt következménye az emelésnek. Úgy véli azonban, hogy a kamatemelés a hosszú hétvége után éreztetheti majd a hatását, jelenleg ugyanis a többnapos szünet kockázatai szintén nem segítik a forintot. A Generali Alapkezelő elemzője figyelemreméltónak tartja, hogy az euró és a forint alapkamata között immár 7,75 százalékos a különbség, ami elgondolkodtathatja a befektetőket, mivel jelentősen megdrágult a forint elleni spekuláció a kamatemelés nyomán.
Külföldi reakciók: kerüld a forintot!
Vizkelety Péter szerint a piaci hangulat megnyugvását eredményezheti, hogy a kormány komoly elkötelezettséget mutat a kiadások visszaszorítása iránt, és az SZDSZ támogatásával a politikai többség is megteremtődhet ahhoz, hogy az Országgyűlés a költségvetést elfogadja, ami szintén a stabilitás irányába mutat. Ugyanakkor úgy véli, hogy a konszolidáció egy lassabb folyamat lesz, el kell telnie néhány hónapnak, hogy fokozatos, 25-50 bázispontos kamatvágásokról lehessen majd "beszélgetni".
Minden, amit a válságról tudni lehet a Privátbankáron - Hitelválság 2008>> |
Legfrissebb devizaárfolyamok >>
Friss tőzsdei árfolyamok >>
Öt év helyben járás: 2003-as szinten az alapkamat
A szakadék széléről rántották vissza a bankokat
Túl az első ijedségen: elkezdhetünk már vásárolni?
11,5%-ra emelte az alapkamatot az MNB!
Nem volt különvélemény - mindenre kész a jegybank
MTI