1p
Piaci elemzők egyértelműen a forint elleni spekuláció kivédésére adott válaszként értékelték a monetáris tanács szerdai döntését, amellyel a korábbi 8,5 százalékról 11,5 százalékra emelte az irányadó kamatot. Egyes vélemények szerint azonban a jelenlegi globális hangulatban nem biztos, hogy a lépéssel sikerül tartós eredményt elérni.
Piaci elemzők egyértelműen a forint elleni spekuláció kivédésére adott válaszként értékelték a monetáris tanács szerdai döntését, amellyel a korábbi 8,5 százalékról 11,5 százalékra emelte az irányadó kamatot. Egyes vélemények szerint azonban a jelenlegi globális hangulatban nem biztos, hogy a lépéssel sikerül tartós eredményt elérni.

Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője azt mondta: úgy látszik, hogy a forint árfolyama átlépte azt a szintet, amit a jegybank tolerálni tudott volna. Meglepő volt a lépés, de az elmúlt napok piaci eseményei alapján várható volt, hogy az MNB elgondolkozik azon, mi okoz nagyobb kockázatot, ha lép, vagy ha nem - tette hozzá. Nyeste Orsolya szerint a jegybank az árstabilitás iránti elkötelezettségét hangsúlyozza ezzel a lépéssel. Hozzátette: a kamat emelése biztosabbá teszi azt a várakozást, hogy a forint egy erősebb, a gazdaság fundamentumaival összhangban lévő sávban mozogjon.

Azonnali hatásként a forint 278 forint körüli szintről 272 forintra erősödött az euróval szemben, nem sokkal később azonban ismét elérte a korábbi gyenge árfolyamot.
Jobbágy Sándor, a CIB Bank elemzője szintén azt hangsúlyozta, hogy a forint gyengülése olyan szintet ért el, amire már lépnie kellett az MNB-nek. A CIB Bank elemzője úgy véli, bár a forint gyengülése mögött az utóbbi két hétben megjelentek olyan "magyar specifikus" tényezők is, mint a magyar gazdaság és a bankrendszer helyzetével kapcsolatos spekulációk, ugyanakkor sok olyan globális tényező van az árfolyammozgás mögött, ami miatt nehéz tartós eredményt elérni még egy ilyen drasztikus lépéssel is. Hozzátette: nem kizárt hogy további lépések is következnek ez után.

Jobbágy Sándor jelentős intézkedésnek nevezte azt is, hogy a jegybank amellett, hogy 300 bázisponttal emelte az alapkamatot, szűkítette az egynapos jegybanki hitel és betét kamata közötti kamatfolyosót is. Ez megdrágítja a külföldi befektetők számára olyan pozíciók felvételét, amelyekkel a forintgyengülésre lehet spekulálni. 

Kuti Ákos, a Cashline Értékpapír Zrt. elemzője szerint első pillanatban "megőrült" a piac, erősödött a forint, de azután visszapattant. Szerinte kicsit elkésett a jegybank lépése, mert ez érdemben nem csökkenti a bizalmatlanságot. A fundamentumokon az javítana, ha további drasztikus kiadáscsökkentésről intézkedne a kormány. Egyes vélemények szerint akár nulla hiányt mutató költségvetésre lenne szükség, tételes kiadáscsökkentéssel - mondta az elemző.

Külföldi reakciók: kerüld a forintot!
Vizkelety Péter, a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője szerint egyelőre korai lenne megmondani, hogy elégséges-e a jegybank lépése. A döntés után a forint árfolyamának alakulása is azt mutatja, hogy rövid távon nem volt következménye az emelésnek. Úgy véli azonban, hogy a kamatemelés a hosszú hétvége után éreztetheti majd a hatását, jelenleg ugyanis a többnapos szünet kockázatai szintén nem segítik a forintot.  A Generali Alapkezelő elemzője figyelemreméltónak tartja, hogy az euró és a forint alapkamata között immár 7,75 százalékos a különbség, ami elgondolkodtathatja a befektetőket, mivel jelentősen megdrágult a forint elleni spekuláció a kamatemelés nyomán.

Vizkelety Péter szerint a piaci hangulat megnyugvását eredményezheti, hogy a kormány komoly elkötelezettséget mutat a kiadások visszaszorítása iránt, és az SZDSZ támogatásával a politikai többség is megteremtődhet ahhoz, hogy az Országgyűlés a költségvetést elfogadja, ami szintén a stabilitás irányába mutat. Ugyanakkor úgy véli, hogy a konszolidáció egy lassabb folyamat lesz, el kell telnie néhány hónapnak, hogy fokozatos, 25-50 bázispontos kamatvágásokról lehessen majd "beszélgetni".

Minden, amit a válságról tudni lehet a Privátbankáron - Hitelválság 2008>>
A pénzügyi válság miatt újra kellett gondolni a jövő évi költségvetést. Ön elsősorban hol spórolna? Szavazzon!



Legfrissebb devizaárfolyamok >>

Friss tőzsdei árfolyamok >>

Öt év helyben járás: 2003-as szinten az alapkamat
A szakadék széléről rántották vissza a bankokat
Túl az első ijedségen: elkezdhetünk már vásárolni?
11,5%-ra emelte az alapkamatot az MNB!
Nem volt különvélemény - mindenre kész a jegybank

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG